Меню сайта

Класифікація грошових потоків

Грошові потоки, як об’єкт фінансового управління за своїм змістом є агрегованим поняттям, що включає у свій склад велику кількість окремих його видів, які обслуговують відповідні аспекти господарської діяльності підприємства. Для забезпечення цілеспрямованого обліку, аналізу, планування і контролю грошові потоки необхідно відповідним чином впорядкувати, класифікувати. В науковій літературі і аналітичній практиці використовується велике число класифікаційних ознак, за допомогою яких проводиться систематизація грошових потоків, що генеруються господарською діяльністю підприємства. Найбільш поширеною є класифікація грошових потоків, наведена в табл. 1.1 [42, с. 59].

Таблиця 1.1 Класифікація грошових потоків підприємства

Класифікаційна ознака

Найменування грошових потоків

За видами господарської діяльності

- Операційний грошовий потік; - Інвестиційний грошовий потік; - Фінансовий грошовий потік

За масштабами обслуговування фінансово-господарських зв’язків

- Грошовий потік по підприємству в цілому; - Грошовий потік по структурним підрозділам (філіалам); - Грошовий потік по господарським операціям

За напрямком руху грошових коштів

- Вхідні (додатні) грошові потоки; - Вихідні (від’ємні) грошові потоки

За формою обігу

- Безготівковий грошовий потік; - Готівковий грошовий потік

За видами валюти

- Грошовий потік в національній валюті; - Грошовий потік в іноземній валюті

За значимістю в управлінні господарськими процесами

- Пріоритетні грошові потоки; - Обслуговуючі грошові потоки

За оцінкою в часі

- Поточні (теперішні) грошові потоки; - Очікувані (майбутні) грошові потоки

За методом визначення обсягу

- Валовий грошовий потік; - Чистий грошовий потік

За рівнем достатності обсягу

- Надлишковий грошовий потік; - Оптимальний грошовий потік; - Дефіцитний грошовий потік

За безперервністю формування і руху

- Регулярний грошовий потік; - Дискретний грошовий потік

За тривалістю

- Короткостроковий грошовий потік; - Довгостроковий грошовий потік

За стабільністю тимчасових інтервалів формування

- Регулярний грошовий потік з рівномірними тимчасовими інтервалами; - Регулярний грошовий потік з нерівномірними тимчасовими інтервалами

Всі види грошових потоків підприємства можна систематизувати в наступні дві групи:

1. Грошові потоки, пов’язані із реалізацією довгострокових інвестиційних проектів;

2. Грошові потоки, що формуються в умовах діючого підприємства від проведення поточної операційної, інвестиційної і фінансової діяльності [42, с. 60].

Залежно від видів діяльності розрізняють грошові потоки від операційної, інвестиційної та фінансової діяльності (рис. 1.2).

Операційна діяльність - це основна діяльність підприємства, яка пов’язана з виробництвом та збутом продукції (товарів, робіт, послуг), забезпечує основну частку доходу і є головною метою функціонування суб’єктів господарювання. Надходження та відтоки грошових потоків від операційної діяльності пов’язані з ефективністю виконання на підприємстві основних виробничо-комерційних функцій.

Інвестиційна діяльність включає надходження та витрачання коштів, пов’язаних з придбанням та продажем довгострокових активів, доходи від інвестицій. Вдосконалення виробничих потужностей, модернізація виробництва, оновлення техніки та технології призводить до зменшення грошового потоку від інвестиційної діяльності, однак з часом зумовлює значний приплив від операційної діяльності.

Рис. 1.2. Грошові потоки підприємства [15, с. 271]

Фінансова діяльність включає надходження коштів в результаті одержання кредитів або емісії акцій, а також виплати, пов’язані з погашенням заборгованості за раніше отриманими кредитами і сплатою дивідендів. Ця діяльність спрямована на збільшення коштів для фінансового забезпечення операційної та інвестиційної діяльності [15, с. 270].

Перейти на сторінку: 1 2 3

Читайте більше

Дефіцит бюджету та його вплив на економічний розвиток
Стан бюджетної системи можна назвати найважливішим критерієм економічної ситуації в країні, а однією з найважливіших функцій бюджету є регулювання економіки. Адже закладені в ньому параметри визначають наявність інвестиційних стимулів і потенціалу вкладень, рівень соціального захисту гро ...

Інвестиційна діяльність підприємства та її ефективність
У сучасній Україні особливо важливого значення набуває активація інвестиційної діяльності, оскільки без неї неможливо здійснити прогресивні зрушення в економіці, підвищити конкурентоспроможність та загалом забезпечити сталий соціально-економічний розвиток держави. Проблемам інвестиці ...