Меню сайта

Вдосконалення управління кредитними ризиками

В умовах цивілізованого ринку визначальним фактором розвитку є вільна (у межах закону) взаємодія суб'єктів економіки. Безумовно, кожній із цих економічних систем притаманні певні групи ризиків, на які наражаються фінансові установи. Однак Україна ще й досі перебуває між цими двома економічними системами, що, у свою чергу, зумовлює виникнення ризиків політичного, економічного та соціального характеру.

Ризик у широкому розумінні необхідно розглядати як невизначеність відносно настання тієї чи іншої події у майбутньому, причому ризик в економічному контексті є як негативним, так і позитивним явищем [21].

Актуальним залишається питання визначення загальних причин виникнення ризику на ринку фінансових послуг, до яких можна віднести такі [23]:

невизначеність цілей (цілі фінансових установ досить різноманітні, й у таких ситуаціях, безумовно, виникає проблема визначення їх пріоритетності). Головною проблемою у цьому разі є те, що цілі іноді суперечать одна одній. Яскравий приклад, магічний трикутник цілей: висока прибутковість, можлива лише за високого рівня ризику, що, у свою чергу, зумовлює виникнення проблеми ліквідності;

наявність асиметричної (неповної) інформації, яку необхідно розглядати принаймні з двох точок зору: по-перше, ризику не було б, якби можна було зі стовідсотковою упевненістю знати, яким буде майбутнє; по-друге, ризик можна було б звести до нульової позначки, якби можна було ознайомитися зі справами кожної людини, яка звертається за кредитом;

елемент випадковості;

брак часу для раціональної оцінки ситуації.

З'ясування сутності, а також причин виникнення ризиків потребує розгляду конкретних видів ризиків, притаманних фінансовій діяльності. Безперечно існує безліч класифікацій ризиків, однак більшості з них властивий підхід, згідно з яким виокремлюють дві великі групи ризиків: внутрішні й зовнішні.

Внутрішні ризики − це такі групи ризиків, які за умови раціональної внутрішньої організації можуть взагалі не виникнути, а у разі настання такого ризику досить швидко можна самостійно усунути його (як правило, такі ризики розглядаються лише як негативні), це ризики, зумовлені діяльністю фінансової організації. Зовнішні ризики − це ризики, які виникають незалежно від банківських інститутів і відповідно не можуть бути ними усунуті. Такі ризики можна лише передбачити і використати їх як шанс або ж ухилитися від їх негативного впливу завдяки завчасним діям.

У свою чергу, внутрішні ризики необхідно також розділити на дві групи: ризики фінансового характеру, пов'язані зі здійсненням операцій (дехто з авторів називає такі ризики портфельними), й ризики технічно-організаційного характеру, або технічно-організаційні ризики, пов'язані з організацією діяльності (їх ще називають операційними або функціональними ризиками). Структура зовнішніх ризиків залишається незмінною: політичні, економічні, соціальні й форс-мажорні.

З-поміж усієї сукупності ризиків, притаманних фінансовій діяльності, виділимо насамперед кредитний ризик, який, на думку багатьох учених, є визначальним у діяльності кредитних союзів, бо це найхарактерніший ризик для такої діяльності.

Рис. 3.2. Структура кредитного ризику кредитних спілок

Виявлення джерел кредитного ризику − передумова ефективного управління ризиками, тому й структуру кредитного ризику розглядається саме з точки зору причин його виникнення (рис. 3.2) [26].

Основою поданої структури кредитного ризику є відповідь на запитання, чому кредит не може бути повернутим: по-перше, проблеми у діяльності позичальника; по-друге, проблеми у діяльності кредитної установ. До загальних методів управління будь-якими ризиками, у тому числі кредитними, що притаманні банківській діяльності, більшість учених зараховує такі методи [27]:

Перейти на сторінку: 1 2 3 4 5 6

Читайте більше

Управління ліквідністю і платоспроможністю підприємства
У ринкових умовах суттєвого розширення прав підприємств значно зростає роль своєчасного і якісного управління ліквідністю і платоспроможністю, та пошуку шляхів підвищення і зміцнення фінансової стійкості. Ліквідність це можливість підприємства фінансувати свою діяльність. Вона характе ...

Грошова система України
Грошова система України функціонує відповідно до закону про Національний банк України. Офіційною грошовою одиницею (валютою) є гривня. Співвідношення між гривнею і золотом Законом не встановлено. Офіційний курс гривні до іноземних грошових одиниць визначається НБУ і публікується в пресі. ...