Меню сайта

Методи збалансування бюджету

Державний бюджет країни потрібно збалансовувати, тобто зрівноважувати доходи і видатки. Існують три методи збалансування бюджету: підвищення податків; додаткова емісія грошей; державні позики – випуск державних цінних паперів.

Підвищення податків має свої межі. На перший погляд може видаватися, що чим вищі податкові ставки тим більші надходження до бюджету. Проте частина економістів заперечує такий зв'язок, наголошуючи важливості низьких ставок оподаткування для досягнення високих економічних результатів, у тому числі значних надходжень податків. Вигідність низьких податкових ставок наочно доводить крива Лаффера.

Криву Лаффера пояснюють так: за нульових податкових ставок жодних податкових надходжень не буде. Якщо ж податки сягнуть 100 %, тобто держава привласнюватиме всі результати праці людини, ніхто не матиме бажання працювати. Тому знову не буде податкових надходжень

Якщо податкові ставки зростають від нуля, то податкові надходження збільшуються. Тоді за певного рівня ставок податків люди починають менше працювати в офіційній економіці та спрямовують свою активність в тіньову економіку. Державні податкові надходження фактично починають зменшуватися, навіть якщо податкові ставки збільшуватимуться.

Другий метод збалансування державного бюджету – додаткова емісія грошей. Держава випускає додаткову кількість грошей і начебто отримує додаткові доходи. Це дуже зручний для уряду метод збалансування бюджету. Однак він має величезний недолік – викликає інфляцію. В Україні з 1997 р. емісію грошей не використовують.

Найчастіше для зрівноваження доходів і видатків держави використовують позику. Для утримання позики уряд випускає і продає державні цінні папери, натомість отримуючи гроші. Цей метод не викликає інфляції, але за звичай призводить до виникнення боргу. Через певний проміжок часу державні цінні папери треба викупити, тобто погасити борг, а також щорічно сплачувати проценти. Нині у багатьох країнах від 10 до 15 % видатків державного боргу ідуть на обслуговування державного боргу – оплату процентів та основної суми боргу.

Стабілізація економіки надзвичайно важлива економічна категорія і має широкий спектр розуміння. На місцевому рівні можна віднести дотації на окремі галузі сільського господарства, програми програми професійної перепідготовки, додаткові пільги і компенсації безробітним, громадські роботи тощо. Звичайно більшість регулятивних важелів знаходиться в руках держави, але виконується на всіх рівнях управління державою, що визначається розподілом функцій та делегування повноважень по окремих видах діяльності.

Читайте більше

Сутність поняття «фінансова стійкість підприємства», її види та завдання аналізу
Фінансова стійкість підприємства є однією з головних умов життєдіяльності, розвитку й забезпечення високого рівня конкурентоспроможності підприємства. Саме фінансова стійкість підприємства характеризує ефективність операційного, фінансового та інвестиційного розвитку, містить необхідну інформаці ...

Механізм оподаткування банків (за матеріалами Вінницької філії ПАТ Кредитпромбанк)
На сьогодні існує необхідність у формуванні вітчизняної системи податкового менеджменту банку, удосконаленні його інструментарію, що забезпечить нарощення конкурентних переваг та ефективне функціонування банку. Проблеми функціонування системи оподаткування, питання податкового планува ...