Меню сайта

Сутність фінансових потоків підприємства

Дослідження будь-якої управлінської проблеми потребує чіткого розуміння економічних категорій, пов’язаних з цією проблемою. Це означає, що перед усе, необхідно визначити сутність поняття «фінансові потоки підприємства». Аналіз існуючих підходів до визначення цього поняття дозволяє стверджувати, що в науковій літературі досі немає чіткого визначення економічного змісту терміна «фінансові потоки підприємства».

У наукових працях сформувалися три підходи до визначення сутності «фінансові потоки», які характеризуються ознаками, що представлені в таблиці 1.1.

Таблиця 1.1 - Характеристика підходів до визначення сутності фінансових потоків[35]

Ознака

1-й підхід Фінансовий потік дорівнює грошовому потоку

2-й підхід Фінансовий потік існує тільки на макрорівні

3-й підхід Фінансовий потік існує на мікрорівні

Перевага

- розглядається на рівні підприємств; - враховується динамічна сутність потоків

- розглядається як макроекономічний механізм; - враховуються відносини, пов’язані з обігом фінансових ресурсів

- розглядається на рівні підприємств; - охоплюються всі фінансові ресурси (не тільки грошові)

Недолік

- окрім грошей не охоплюють рух інших фінансових ресурсів; - не враховуються відносини, які виникають при здійсненні руху фінансових ресурсів

- сфера існування звужується до перерозподільної стадії; - визначаються лише макроекономічні властивості

- не враховуються відносини, які виникають при здійсненні руху; - обов’язковість супроводження товарним потоком

Для визначення сутності «фінансових потоків підприємства» проведемо дослідження таких супутніх категорій і понять як «фінанси», «потік» та «фінансові ресурси».

Фінанси - це узагальнюючий економічний термін, що означає як грошові кошти, фінансові ресурси, що розглядаються в їхнім створенні й русі, розподілі й перерозподілі, використанні, так і економічні відносини, обумовлені взаємними розрахунками між господарськими суб’єктами, рухом грошових коштів, грошовим обігом, використанням грошей. Фінансові ресурси (держави, регіону, підприємства) - це сукупність усіх видів грошових коштів, фінансових активів, що перебувають у розпорядженні економічного суб’єкта. Вони є результатом взаємодії надходжень і витрат, розподілу коштів, їх нагромадження й використання. У свою чергу, потік являє собою масу, що циркулює протягом певного періоду часу.

Виходячи з цих визначень, фінансовий потік можна визначити як рух фінансових ресурсів у процесі здійснення господарських операцій протягом певного проміжку часу, внаслідок якого виникають економічні відносини.

Відокремленість фінансового потоку від понять «фінанси» та «фінансові ресурси» полягає в динамічних ознаках пересування фінансових ресурсів підприємства в процесі здійснення окремої господарської операції.

Перейти на сторінку: 1 2 3 4 5 6

Читайте більше

Механізм оподаткування банків (за матеріалами Вінницької філії ПАТ Кредитпромбанк)
На сьогодні існує необхідність у формуванні вітчизняної системи податкового менеджменту банку, удосконаленні його інструментарію, що забезпечить нарощення конкурентних переваг та ефективне функціонування банку. Проблеми функціонування системи оподаткування, питання податкового планува ...

Міжбюджетні трансферти України
Однією з важливих передумов забезпечення комплексного розвитку бюджетної системи є формування дієвого фінансового механізму регулювання міжбюджетних відносин. Історично склалося, що рівень економічного розвитку областей, міст обласного значення та районів є різним. Для економічног ...