Меню сайта

Аналіз надходжень плати за землю в Україні

Плата за землю є другим за обсягом джерелом надходжень доходів до місцевих бюджетів. У 2012 році с цього джерела надійшло 12,6 млрд. грн., що на 17,6% більше за відповідний показник минулого року (див. рисунок 2.1)

Рисунок 2.1 - Динаміка надходжень плати за землю за 2007 - 2012 роки

У структурі плати за землю щорічно відбуваються зміни за рахунок більш динамічного нарощування орендної плати та повільнішого зростання надходжень земельного податку (див. рисунок 2.2).

Це обумовлено такими чинниками:

− збільшенням площ, щодо яких проведена грошова оцінка земель;

− передачею в оренду на більш вигідних умовах земель запасу із державного резервного фонду;

− збільшенням орендної плати в результаті оформлення права постійного володіння і користування земельною ділянкою підприємств та організацій державної і комунальної власності;

− проведенням інвентаризації земельних ділянок, наданих у користування та оренду; переглядом укладених угод на оренду землі та розміру орендної плати;

− збільшенням ставок земельного податку для земель, грошову оцінку яких не проведено на коефіцієнт 3,2 [8];

− інноваційними змінами в податковій системі загалом та стягненні плати за землю зокрема.

земельне оподаткування плата

Рисунок 2.2 - Динаміка надходжень земельного податку та орендної плати за 2007 - 2012 роки

Позитивна динаміка надходжень плати за землю обумовлюється також і збільшенням кількості земель, де проведена грошова оцінка землі. Надходження коштів від плати за землю після проведення грошової оцінки земель населених пунктів, за підрахунками фахівців, збільшується, як правило, на 25-30%. Слід зазначити, що основна сума надходжень плати за землю припадає якраз таки на бюджети населених пунктів, хоча площа земель населених пунктів становить близько 12%.

Проведення робіт з нормативної грошової оцінки земель сприяє наповненню бюджетів за рахунок плати за землю. Так, значні обсяги робіт, які виконали землевпорядники у 2010-2011 роках, дали в результаті приріст надходжень у майже 2 млрд. грн. у 2013 році, що значно перевищило найоптимістичніші наші прогнози. У I кварталі 2013 року місцеві бюджети вже отримали надходження від плати за землю понад 3 млрд. грн., що на 170 млн. більше у порівнянні із аналогічним періодом минулого року [21].

Станом на 1 вересня 2013 року нормативну грошову оцінку земель проведено у 29764 населених пунктах, що становить 99,99% від їх загальної кількості (29765), у тому числі у 2013 році - 299 поселеннях.

Крім того, за 8 місяців 2013 року актуалізовано показники оцінки земель 4507 населених пунктів, а це 15,1% від загальної кількості населених пунктів країни.

Нормативна грошова оцінка земель несільськогосподарського призначення за межами населених пунктів проведена на площі 539,204 тис. гектарів.

Постійна щорічна індексація грошової оцінки земель також сприяє зростанню надходжень плати заземлю у бюджет. Наприклад, нормативна грошова оцінка земель станом на 01.01.2013 за 2012 рік індексовано на коефіцієнт індексації, що дорівнює 1,0, який відповідно до пункту 289.2 статті 289 Податкового кодексу України розраховано виходячи з індексу споживчих цін за 2012 рік - 99,8 %.

Перейти на сторінку: 1 2

Читайте більше

Аналіз фінансового стану торгового підприємства ТОВ Агрохімресурс
Фінансовий стан є важливою характеристикою фінансової діяльності підприємства. Він визначає конкурентоспроможність підприємства і його потенціал в діловому партнерстві, є гарантом ефективної реалізації економічних інтересів усіх учасників фінансових відносин : як самого підприємства, так ...

Оцінка фінансового стану підприємства ВАТ М’ясокомбінат Ятрань за даними фінансової звітності
В умовах невизначеності та нестабільності економічних умов господарювання прогнозування фінансового стану за допомогою фінансових показників не дає в повному обсязі інформацію щодо перспектив фінансового розвитку підприємства. За таких обставин виникає необхідність застосування механізму ...