Меню сайта

Доходи державного бюджету

Доходи державного бюджету − це частина централізованих фінансових ресурсів держави, які врегульовані відповідними нормативними актами і необхідні для виконання її функцій. Доходи бюджету відображають економічні відносини держави з підприємствами, установами, організаціями, фізичними особами, які виникають у процесі стягнення бюджетних платежів.

Бюджетні доходи поділяються на звичайні та надзвичайні.

До звичайний бюджетних доходів відносяться податки; збори (на право торгівлі, акцизні, мито тощо); доходи від державної власності, державної торгівлі; внески в державні фонди соціального страхування.

До надзвичайних бюджетних доходів належать кошти від приватизації; кошти від продажу прав використання повітряного простору тощо.

Доходи державного бюджету України формуються за рахунок:

1. Податкових надходжень.

Податки − один з основних інструментів, який забезпечує ефективне державне регулювання економіки, виконуючи фіскальну (формує бюджетні надходження) та економічну функції (впливає на відтворення, стимулює або стримує його розвиток, посилює або зменшує нагромадження капіталу, розширює чи звужує платоспроможність населення); це обов'язковий платіж, який надходить у державний бюджет у визначених законодавством розмірах та встановлені строки. Сукупність податків і податкових платежів, що сплачуються державі у визначеному законодавством країни порядку називається податковою системою.

До податкових надходжень належать: податок на доходи (прибутковий податок з громадян; податок на прибуток підприємств); платежі за використання природних ресурсів (лісових, водних, надр тощо); внутрішні податки на товари і послуги (податок на додану вартість (ПДВ); акцизний збір (з вітчизняних та імпортних товарів); ліцензії на діяльність); податки на міжнародну торгівлю та зовнішні операції (ввізне мито; інші податки).

. Неподаткових надходжень. Вони включають доходи від власності та підприємницької діяльності (рента за нафту, природний газ; кошти від приватизації); адміністративні збори і платежі (державне мито; штрафи); інші неподаткові надходження (від реалізації надлишкового озброєння, військової та спеціальної техніки; від плати за транзит природного газу і нафти через територію України; амортизаційні надходження).

. Інших надходжень. До них належать надходження від продажу основного капіталу (дорогоцінних металів та каміння, продажу державних запасів та ін.); офіційні трансферти; державні цільові фонди (соціальне страхування на випадок безробіття (фонд зайнятості); інноваційний фонд; транспортний збір).

Збалансування державного бюджету за доходами і видатками є найважливішим показником стану економіки [2, с.78-79].

Щодо структури державного бюджету України, варто зазначити, що найбільшу питому вагу в структурі доходів державного бюджету за досліджуваний період займають податкові надходження (65,2% -71,7%), а найменшу - інші надходження (1,1% -2,3%). Питома вага податку на прибуток і акцизного збору в структурі доходів державного бюджету України кожного року зменшується, а питома вага податку на додану вартість в структурі доходів державного бюджету України навпаки кожного року зростає.

З метою збільшення доходів державного бюджету України, доцільно, урядовим структурам розроблювати перелік заходів, сприяють зростанню названих доходів [3, с.16-17].

Читайте більше

Побудова моделі вибору фінансової стратегії підприємства
В умовах перехідної економіки діяльність підприємств вимагає адаптації до специфічних умов зовнішнього середовища, забезпечення стабільності фінансового стану, загальної ринкової стійкості. В даний час економічна ситуація в Україні ускладнюється платіжною кризою, зниженням прибутковості ...

Моделювання фінансових потоків підприємства ЗАТ ТЕТЗ-Інвест
Будь-який вид підприємницької діяльності чітко орієнтований на одержання прибутку, але будь-який вид діяльності не виключає ризику збитків і банкрутств. Забезпечення стабільності і ефективності функціонування підприємств України в мінливих ринкових умовах в першу чергу залежить від якості ...