Меню сайта

Стан розвитку франчайзингу в Україні

На відміну від Сполучених Штатів Америки, де, як згадувалося вище, Франчайзинг створює 13% національного багатства, франчайзинг на Україні не набув таких вражаючих масштабів. Втім певна кількість підприємств на Україні досить вдало використовують франчайзинг. Одним з прикладів створення української франчайзингової мережі може бути досвід франчайзингової компанії на теренах інформаційних технологій. Типовий представник цього напряму бізнесу - російська фірма "1С". Фірму "1С" засновано 1991 року, її спеціалізація - комп'ютерні програми та бази даних. Наприкінці 1993 року стало зрозуміло, що з'явився новий перспективний сектор ринку - індивідуальне налагодження та обслуговування користувачів облікових програм. Простим рішенням для "1С" було б створити сервісні філіали і відділення, але зупинились на кращому варіанті - розвивати бізнес за допомогою франчайз-партнерів. Передбачалося, що підприємства-користувачі, які перебувають у процесі зростання, замовлятимуть франчайз-партнерам "1С" налагодження гнучких облікових програм згідно з індивідуальними вимогами, а франчайзі, в свою чергу, оплачуватимуть право використання торгової марки материнської компанії, технологічну підтримку, рекламу тощо.

Так виник "1С: Франчайзинг" - франчайзинговий проект з впровадження і супроводження програм офісної автоматизації, в якому програмні продукти і партнерська мережа - дві нероздільні складові бізнесу. Оскільки прямих західних аналогів такого бізнесу не знайшлося, опрацювання зайняло досить-таки чимало часу: лише з середини 1994 року почали укладати пробні франчайзингові договори і формувати партнерську мережу. Випробувавши систему відносин і проаналізувавши різні нюанси, з січня 1996 року вдалися до широкої "розкрутки" мережі "1С: Франчайзинг", і результати виявилися досить непоганими. Вже у першому літньому семінарі партнерів-франчайзі 1996 року брали участь понад 100 осіб.

Протягом 1996 року кількість франчайзі збільшилася з 80 до 414. Сьогодні 1800 самостійних франчайз-партнерів (з яких понад 10 - в Україні: у Києві, Львові, Одесі, Сумах, Рівному тощо) є опорою бізнесу "1С". На наш погляд, франчайзинг - найкращий спосіб забезпечити високу якість робіт у секторі послуг.

Економічний сенс франчайзингу полягає в поєднанні ефективності, енергії і мобільності невеликого приватного підприємства та технологічних досягнень, гарантій і розкрученої торгової марки великого постачальника. Тільки невеликі приватні підприємства можуть приділяти належну увагу потребам конкретного клієнта.А патронаж такої відомої фірми, як "1С", переконує замовника: запропоновані йому рішення з автоматизації удосконалюватимуться і підтримуватимуться на регулярній і довготривалій основі.

Франчайзі також мають зобов'язання перед "1С": повинні щокварталу сплачувати внесок у розмірі $100. Але ті фірми, які за квартал придбали не менше 50 коробок, від нього звільняються. За останні три квартали через кризу цю квоту знизили до 25 коробок. Понад 50% економічних програм "1С" і понад 90% мережних версій реалізуються саме через франчайзі.

Компанія "1С" рідко підписує франчайзингові договори з фірмами чи приватними підприємцями, що з'являються "нізвідки". В основному франчайзі стають колишні дилери, які вже попрацювали з продуктами фірми "1С" і розуміють її бізнес. Досить легко на умови договору франчайзі погоджуються організації, які мають досвід аудиту чи консалтингу з обліку, пусконалагодження локальних мереж чи системної інтеграції, "коробкового" продажу програм чи комп'ютерів.

Під час кризи з'явилося чимало випадків формування франчайзингових колективів із працівників навчальних закладів і комп'ютерних курсів, відділів автоматизації банків чи розповсюджувачів правових інформаційних систем. До речі, франчайзі "1С" досить успішно "пережили" серпневу кризу 1998 року. Криза показала, що ринок конче потребує консалтингових послуг, - тимчасом як продажі "коробкових" програм та комп'ютерів зменшилися на 70-80%, кількість замовлень на послуги - лише на 25%. Між іншим, суміжні сфери - дилерство на теренах ПЗ та упроваджувальний франчайзинг - багато в чому схожі. Це висококваліфікована інтелектуальна праця, якою можуть займатися одні й ті ж люди. Але є й істотна відмінність: якщо економіка дилерства - це в своїй основі економіка торгівлі, то економіка франчайзингу - це економіка послуг [15].

Перейти на сторінку: 1 2 3

Читайте більше

Кредитування підприємств та забезпечення кредитів
В своїй дипломінй роботі ми звернулися до теми “Кредитування підприємств та забезпечення кредитів “ через її велику актуальність в умовах становлення ринкових відносин в Україні. Основною проблемою підприємництва для нашого економічного середовища є відсутність оборотних коштів при ...

Ціна і цінова політика планування ціни. Мета цінової політики і її роль у маркетингу
Цілеспрямована цінова політика в маркетингу полягає в наступному: треба встановлювати на свої товари такі ціни і так змінювати їх у залежності від ситуації на ринку, щоб опанувати визначеної долю ринку, одержати намічений об’єм прибули і т.д., тобто, по суті, вирішити оперативні завдання ...