Меню сайта

Основні засоби як об'єкт фінансового контролю

Амортизація нараховується на об'єкти основних засобів згідно з визначеним строком їх корисної експлуатації. Нарахування починається з першого місяця експлуатації, у наступному місяці уже змінюється строк корисного використання та вартість, на яку нараховується знос, за вирахуванням попереднього списання частини вартості основного засобу. Припинення нарахування амортизації відбувається у наступному місяці після того, в якому основний засіб вибув або переведений на ремонт, реконструкцію або модернізацію.

Амортизація нараховується різними методами, які самостійно обираються підприємством установою, організацією та зазначаються в установчих документах (рис. 1.1).

Прямолінійний - метод, згідно з яким сума амортизації визначається шляхом ділення вартості, яка амортизується, на період корисного використання певного об'єкта основних засобів.

Зменшення залишкової вартості - метод, згідно з яким річна сума амортизації визначається шляхом множення залишкової вартості об'єкта основних засобів на початок звітного періоду або початкової вартості на дату початку нарахування амортизації та річної норми амортизації. Ця річна норма амортизації визначається як різниця між одиницею та результатом кореня ступеня сумарної кількості років корисного використання об'єктів об'єкта основних засобів з результату від ділення ліквідаційної вартості об'єкта основних засобів на його первісну вартість.

Прискореного зменшення залишкової вартості - метод, згідно з яким річна сума амортизації вираховується шляхом множення залишкової вартості об'єкта основних засобів на початок звітного періоду або початкової вартості на початок періоду нарахування амортизації та подвоєної річної норми амортизації, яка вираховується, згідно з терміном корисного використання об'єкта основних засобів.

Кумулятивний - метод, згідно з яким річну суму амортизації вираховують шляхом множення вартості, яка амортизується та кумулятивного коефіцієнта. Кумулятивний коефіцієнт обчислюється шліхом ділення загальної кількості років, які залишаються до кінця корисного використання основних засобів на сумарну кількість числа років його корисної експлуатації.

Виробничий - метод, згідно з яким річна сума амортизації обчислюється шляхом множення фактичного місячного обсягу продукції, робіт, послуг на виробничу ставку амортизації. Виробничу ставку амортизації обчислюють підраховують шляхом діленням вартості, яка амортизується на загальний об'єм товарів, робіт, послуг, які підприємство планує виробити експлуатуючи об'єкт основних засобів [57].

Продуктивність праці та швидкість її зростання безпосередньо залежать від технічного стану основних засобів та ефективності їх використання. Підвищення якості основних засобів та ефективності їх експлуатації інтенсивним шляхом є найважливішими умовами для покращення результатів діяльності підприємства, збільшення кількості та покращення якості випущеної продукції. Тому контроль за використанням основних засобів є важливим у забезпеченні стабільної діяльності підприємства. Одним із напрямів такого контролю є контроль за технічним станом та умовами використання основних засобів. Якісний та результативний контроль дозволить виявити нові резерви для створення додаткової змінності роботи основних засобів, знайти можливості для їх оновлення та модернізації, впровадження новітніх технологій, що, загалом, призведе до підвищення якості усієї роботи підприємства від виробних відділів до адміністративних.

Основними завданнями контролю операцій з основним засобами є перевірка:

- вірності визнання матеріального активу основним засобом;

- реальності та правдивості оцінки" переоцінки та дооцінки основних засобів;

- правдивості відображення результатів проведення інвентаризації на рахунках бухгалтерського обліку;

- вчасності та вірності документального оформлення операцій з основними засобами та правильність внесення даних до процесів надходження та вибуття в облікових реєстрах;

- правильності нарахування амортизації, та повноти її включення до витрат виробництвам

- правильності нарахування і списання зносу об'єктів основних засобів;

- правильності та своєчасносте оформлення та відображення переоцінки, дооцінки, ремонту, списання та ліквідації об'єктів основних засобів. Згідно завдань фінансового контролю операцій з основними засобами

Перейти на сторінку: 1 2 3 4

Читайте більше

Дослідження конкурентоспроможності продовольчих товарів
На сучасному етапі під терміном “товар” розуміють весь комплекс матеріальних та нематеріальних властивостей, до яких належить упаковка, колір, ціна, престиж виробника та роздрібного торгівця, тобто все те, на що звертає увагу покупець, шукаючи товар для задоволення власних потреб і бажан ...

Державний бюджет як інструмент державного регулювання економіки
Провідне місце в системі регулювання економіки держави, створення сприятливого фінансового середовища для швидкого розвитку ринкових відносин, забезпечення макроекономічної рівноваги в економіці належить бюджету. Державний бюджет представляє собою річний план державних видатків і джере ...