Меню сайта

Фінансова криза у Греції

Фінансова криза саме у Греції почалася в жовтні 2009-го відразу після поразки консерваторів і приходу до влади соціалістичного уряду на чолі з Георгіосом Папандреу. Ситуація була важка: дефіцит державного бюджету виявився не 3,7%, а 12,7%. Це більш ніж у 4 рази перевищує максимально допустимий рівень за прийнятими в єврозоні правилам - 3%. Сам по собі такий борг - це ще не катастрофа. У світі є країни, у яких він набагато більше. Японці, наприклад, накопичили борг в приблизно 200% від ВВП. У Америки він не набагато менше. І паніки такої ніде і не було. У деяких країнах Європи справи не набагато краще - зовнішній держборг Естонії - 140% від ВВП, а Угорщини та Румунії - приблизно по 160%. В Ісландії ж він оцінюється в взагалі неймовірні 924% від ВВП. Катастрофою є загальний стан економіки.

Кредитне агентство Standart and Poor's знизило кредитний рейтинг Греції на один пункт з негативним прогнозом, так само вчинили Moody's і Fitch. Взагалі, ця трійка компаній (S & P, Moody's, Fitch) зіграли чималу роль у розвитку останніх економічних криз. Саме вони провокували обвали на біржах, і саме на їх рейтингах грунтувалися подальші дії приватних інвесторів і держав.

Усією Європою робляться спроби домовитися, про те, як вирішувати проблеми Греції, але тим часом уже серед деяких країн ходять ідеї щодо виходу із зони євро і повернення до старих валют. Такі ідеї не покидали і греків, і залишаються до нинішнього моменту.

До січня 2010 року борг Греції становив вже 125% ВВП або 300 мільярдів євро. Відразу ж в інтерв'ю заспокоїв усіх своїх співгромадян міністр фінансів Георгіос Папаконстантіну: «Це абсолютний абсурд, приналежність до євро вельми позитивна для Греції» На тлі грецьких боргів дорожчає золото, яке інвестори розглядають як «тиху гавань» для своїх грошей, і дорожчає долар та євро .

Греція ж, щоб врятуватися, починає масштабну приватизацію, з якої планується виручити близько 2 мільярдів євро, що є лише малою частиною, нездатною покрити грецький борг. Зокрема виставлені були на продаж контрольні пакети акцій різних вантажних портів, авіакомпанії Olympic Airlines і контрольні пакети в електричній і телефонної монополії. Також приймається ряд антикризових заходів, що змусять місцевих жителів тугіше «затягнути пояси». Були сильно урізані всі видатки на соціальні потреби, пенсії, допомоги з безробіття, витрати на охорону здоров'я, освіту, скорочені заробітні плати в державному секторі, різко збільшені прибуткові і непрямі податки. Країни єврозони такі заходи підтримали, а от грецький народ - ні. По країні пройшли масові страйки: закриті державні установи та компанії, університети і банки. Повністю припинилося повітряне, залізничне і поромне сполучення. У великих містах перебої з міським транспортом. І все ж такі «кити» єврозони як Франція і Німеччина дали Греції рятувальний круг у вигляді кредиту, але оснований він був на величезному списку жорстких умов.

Згодом дійшла справа і до реструктуризація боргу. 27 жовтня 2011 Ніколя Саркозі та Ангела Меркель домовилися про списання 50% грецького боргу. Всю ніч лідери держав єврозони вирішували це питання, і тільки рано вранці рішення, яке далося дуже нелегко, було прийнято. Але не буває таких заходів, де всі залишаються в плюсі. Французький банк BNP Paribas опинився у важкому становищі - прибуток банку скоротився втричі, а з кінця червня вартість акцій банку впала на 45 відсотків.

На мою думку, все ж борг Греція не в змозі оплатити і взагалі якось розібратися з ним. Країна повинна допустити дефолт, причому масштабний. Все, що зараз робиться Євросоюзом, викликає рецесію економіки та гальмує економічне зростання Греції, при цьому постійно збільшується її борг. Економісти прогнозують, що в 2013 році спад економіки Греції становитиме 9%. Мені здається, що Греції треба брати приклад з Аргентини, яка зіткнулася зі схожою кризою на початку 2000-х. Аргентина оголосила дефолт, усунула прив'язку своєї валюти до долара, провела деякі реформи, і через 3-4 роки повернулася на колишній рівень. Відмовившись від євро і ввівши власну валюту, курс якої буде відповідати реальному стану економіки, Греція зможе відновити свою конкурентоспроможність на світових ринках. Це буде означати більший попит на робочу силу з боку як місцевих, так і зарубіжних роботодавців. Дефолт Греції буде для неї перепочинком, що дасть час аби розібратися з податковою системою і державною власністю.

Читайте більше

Дохідна частина бюджету (на прикладі міста Львова)
Із визнанням України країною з ринковою економікою суттєво зростає необхідність інтегрування фінансових інститутів місцевого самоврядування у світогосподарський комплекс міжнародного економічного співробітництва і з цією метою прийняття низки рішень, що передбачають реформування бюджетної ...

Інформаційна система обліку і аналізу розрахунків з постачальниками і підрядниками
На сучасному етапі розвитку народного господарства проходить подальше вдосконалення управлінської діяльності підприємств. Зміни, які проходять в економіці України, потребують підвищення ефективності та якості управлінської праці. Це викликано всезростаючим науково-технічним прогресом, вп ...