Меню сайта

Відповідальність за ухилення від сплати податків

Підставою для звільнення активів підприємства з-під податкової застави та її виключення з державних реєстрів застав рухомого або нерухомого майна є відповідний документ, що засвідчує закінчення будь-якої з подій, зазначених вище.

У разі, коли всі зазначені вище заходи не дали позитивного результату, податковий орган здійснює за платника та на користь держави заходи щодо залучення додаткових джерел погашення узгодженої суми податкового боргу шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а за їх недостатності - шляхом продажу інших активів такого платника податків.

Активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкових зобов'язань виключно за рішенням суду (арбітражного суду). В інших випадках платники податків самостійно визначають черговість та форми задоволення претензій кредиторів за рахунок активів, вільних від заставних зобов'язань забезпечення боргу.

Кримінальна відповідальність за порушення податкового законодавства передбачена статтею 212 Кримінального кодексу України.

Кримінальна відповідальність передбачена за наступні порушення: умисне ухилення від сплати податків, зборів, інших обов'язкових платежів, що входять в систему оподаткування, введених у встановленому законом порядку, вчинене службовою особою підприємства, установи, організації, незалежно від форми власності або особою, що займається підприємницькою діяльністю без створення юридичної особи чи будь-якою іншою особою, яка зобов'язана їх сплачувати, якщо ці діяння призвели до фактичного ненадходження до бюджетів чи державних цільових фондів коштів у значних розмірах. Такі порушення караються штрафом від трьохсот до п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років. Якщо ті самі діяння, вчинені за попередньою змовою групою осіб, або якщо вони призвели до ненадходження до бюджетів чи державних цільових фондів коштів у великих розмірах, такі злочини караються штрафом від п'ятисот до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, або виправними роботами на строк до двох років, або обмеженням волі на строк до п'яти років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

Особа, яка вперше вчинила зазначені вище діяння звільняється від кримінальної відповідальності у випадку, якщо до притягнення до кримінальної відповідальності така особа сплатила податки, збори (обов'язкові платежі), а також відшкодувала шкоду, завдану державі їх несвоєчасною сплатою (фінансові санкції, пеня).

При вчиненні вищезазначених порушень особою, раніше судимою за ухилення від сплати податків, зборів, інших обов'язкових платежів, або якщо вони призвели до фактичного ненадходження до бюджетів чи державних цільових фондів коштів в особливо великих розмірах, покарання здійснюється шляхом позбавленням волі на строк від п'яти до десяти років та позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років із конфіскацією майна.

Одним із видів санкцій за порушення податкового законодавства є адміністративна відповідальність. Підставою для застосування адміністративної відповідальності є наявність складу адміністративного правопорушення. Склад таких правопорушень та міра відповідальності за їх скоєння передбачені Кодексом України про адміністративні правопорушення. На рисунку 3.3 вказані особливості адміністративних санкцій.

Рис. 3.3. Особливості адміністративних санкцій

До адміністративної відповідальності можуть бути притягнуті громадяни та посадові особи, що є винними в порушенні податкового законодавства. Із усіх видів адміністративних стягнень податковим органам дозволено використовувати лише адміністративні штрафи.

Щодо порушень податкового законодавства заходи адміністративної відповідальності застосовуються при:

• ухиленні від подання декларації про доходи (ст. 164-1);

• порушенні законодавства з фінансових питань (ст. 164-2);

Перейти на сторінку: 1 2 3 4 5 6 7

Читайте більше

Оподаткування доходів громадян
В умовах ринкової економіки важливим питанням, пов`язаним із ефективністю виробництва і загальним економічним розвитком країни є правильна побудова і організація податкових відносин господарюючих суб`єктів і громадян з державою. Податки повинні стати суттєвим важелем державного регулюв ...

Інвестиційна діяльність страхових компаній
Страхування є об’єктивно необхідною складовою частиною економічної системи держави . В умовах розвинутих товарно-грошових відносин , що властиві сучасному процесу суспільного виробництва , страхове покриття по визначеним ризикам , що надається страховиком страхувальнику у грошовій фор ...