Меню сайта

Правові форми фінансової діяльності

Відповідь: Фінансова діяльність держави здійснюється в різних формах:

Правовою формою фінансової діяльності держави є фінансово-правові акти - це належним чином прийняті органами державної влади та місцевого самоврядування відповідні рішення з питань фінансової діяльності, що віднесені до їх компетенції та мають юридичні наслідки. Вони поділяються на: а) закони; б) підзаконні нормативні акти.

Аналіз фінансово-правових актів переконує, що застосування тих або інших правових форм фінансової діяльності не носить довільного характеру, а наповнюється сповна змістом та характером суспільних відносин, що регулюються ними. Так, у відповідності з чинною Конституцією України «Виключно законами України встановлюються: Державний бюджет України і бюджетна система України; система оподаткування, податки і збори; засади створення і функціонування фінансового, грошовою, кредитного та інвестиційного ринків; статус національної валюти, а також іноземних валют на території України; порядок утворення і погашення державного внутрішнього і зовнішнього боргу; порядок випуску і обігу державних цінних паперів, їх види і типи».

Неправова форма - це організаційні відносини, що мають локальний характер, тобто забезпечують реалізацію окремих процедур. Часто відносини, що виникають як організаційні набувають правового оформлення.

До неправових форм у фінансовій діяльності держави слід назвати такі як: роз’яснення фінансового законодавства населенню, проведення засідань комітетів чи комісій представницьких органів влади з бюджетно-фінансових питань, різноманітних нарад в апараті фінансових органів, інструктування фінансових служб підприємств та інші види організаторської роботи держави у цій сфері. Сюди ж відносяться і фінансово-технічні операції - розрахунки платежів і асигнувань з бюджетів, обсягів фінансування і кредитування, фінансово-економічний аналіз, підготовка матеріалів до фінансового планування, прогнозування і звітності та багато інших. Неюридичні форми лише створюють передумови для здійснення правових форм фінансової діяльності.

Читайте більше

Грошова система України
Грошова система України функціонує відповідно до закону про Національний банк України. Офіційною грошовою одиницею (валютою) є гривня. Співвідношення між гривнею і золотом Законом не встановлено. Офіційний курс гривні до іноземних грошових одиниць визначається НБУ і публікується в пресі. ...

Оцінка фінансової стійкості та стабільності підприємства
Актуальність теми. Фінансова стійкість та ліквідність підприємства є невід’ємними поняттями ринкової економіки. Кожен суб’єкт господарювання прагне підтримувати стійкий фінансовий стан, абсолютну ліквідність та платоспроможність. Головною проблемою ефективного функціонування підприємств ...