Кількісна теорія грошей стверджує, що ціни товарів визначаються об’ємом платіжних засобів, що не перебувають в обігу, а рівень товарних цін в середньому змінюється пропорційно кількості грошей в обігу. Кількісна теорія грошей залежно від етапів її розвитку поділяється на класичну та неокласичну (сучасний монетаризм). За Д. Рікардо кількісна теорія грошей включає два постулати:
. Причинності - ціни залежать від кількості грошей
. Пропорційності - ціни змінюються пропорційно зміні кількості грошей
За Д. Юнгом існує постулат «однорідності», за яким подвоєння кількості грошей призводить до подвоєння абсолютного рівня цін. Суттєвий внесок до модернізації кількісної теорій зробив Фішер у вигляді математичного рівняння обміну - mV=PQ.
Маршал, Пігу, Кейнс, Солоу були засновниками кембриджського варіанту кількісної теорії грошей. Вони відстоювали тезу про вплив зміни маси грошей на рівень цін і акцентували увагу на мотивах, які змушують окремих суб’єктів утримати у себе певний запас грошей - касові залишки. Ці гроші використовували для покриття непередбачуваних витрат. Пігу визначає кількість грошей як суму касової готівки населення і підприємств - M = K*PQ, де К - коеф. заощадження - це частина річного доходу, яка зберігається у ліквідній формі суб’єктів господарювання. K = 1/v .
В теорії Кейнса велика увага приділяється активному використанню фіскальної та грошово-кредитної політики. Кейнс розробив концепцію регулювання ціноутворення і підконтрольної інфляції. Збільшення попиту з боку держави призводить до збільшення виробництва і зайнятості. Збільшення попиту з боку населення веде до інфляції. Тому необхідно стимулювати державні і приватні інвестиції, але обмежити з/п працюючим.
Представники сучасного монетаризму на чолі з Фрідменом заперечували ефективне втручання держави в економіку,прогнозували зростання товарної маси (1-4%) через додаткову емісію грошей. Виходячи з цього Фрідмен запропонував використати правило механічного приросту грошової маси в середньому на 4%, що сприяло б щорічному 3% приросту ВВП.
Тести
. - 1) ; 2. - 2) ; 3. - 2) ; 4. - 4) ; 5. - 4) ; 6. - 3) ; 7. - 3) ; 8. - б,г,д 9. - а,в,е 10. - г
Механізм оподаткування банків
В
умовах ринкових відносин та насамперед в перехідний до ринку період податкова
система є одним з найважливіших економічних регуляторів, основою
фінансово-кредитного механізму державного регулювання економіки.
У
системі прямих податків, діючих в Україні і стягуваних з підприємств, зна ...
Дохідна частина бюджету (на прикладі міста Львова)
Із визнанням України країною з ринковою економікою суттєво зростає
необхідність інтегрування фінансових інститутів місцевого самоврядування у
світогосподарський комплекс міжнародного економічного співробітництва і з цією
метою прийняття низки рішень, що передбачають реформування бюджетної ...