Меню сайта

Сутність та види місцевих податків

Склад доходів місцевих бюджетів та форми мобілізації ресурсів до місцевих бюджетів залежать від побудови фінансової та бюджетної систем, економічної моделі держави та завдань, які вирішуються суспільством у певний період його розвитку. Сукупність усіх видів доходів місцевих бюджетів, що формуються різними методами, їх взаємопов'язане застосування становить систему доходів місцевих бюджетів.

Доходи місцевих бюджетів поділяються на доходи загального фонду та доходи спеціального фонду. До спеціального фонду зараховуються власні надходження бюджетних установ, окремі цільові фонди. Податки та збори, які не мають цільового призначення, зараховуються до загального фонду місцевих бюджетів [15, c. 232].

Розглянемо на рис. 1. 1 структурні частини доходів місцевих бюджетів у відповідності до бюджетної класифікації.

Місцеві податки входять до складу власних доходів місцевих бюджетів. Власні - це грошові надходження до місцевих бюджетів, які повністю належать органам місцевого самоврядування. До власних доходів належать місцеві податки та збори, прибутки від господарської діяльності комунальних підприємств, комунальні платежі, доходи отримані від комунальних кредитів, адміністративні штрафи та санкції. Частка власних доходів місцевих бюджетів в Україні є вкрай незначною, тому принцип самостійності цих бюджетів поки що є задекларованим.

Таким чином, місцеві податки і збори - це обов'язкові платежі, що установлюються державою, регламентуються і справляються органами місцевого самоврядування і надходять до місцевих бюджетів [10, c. 306].

Рис. 1.1 Структура доходів місцевих бюджетів [12, c. 25-26]

Про місцеві податки та збори ми говоримо як про єдине ціле, цікаво з ясувати чим же ці платежі відрізняються між собою. Розглянемо табл. 1. 1.

Таблиця 1.1.

Відмінності сутностей місцевих податків та місцевих зборів

Критерій

Місцеві податки

Місцеві збори

1

2

3

Призначення

Мають задовольняти потреби держави

Мають задовольняти певні потреби чи витрати установ.

Характер обов’язку

Сплата пов’язана з чітко вираженим обов’язком платника

Характеризуються певною добровільністю його дій і іноді не регулюються відносинами імперативного характеру.

Періодичність

Характеризуються певною періодичністю.

Часто є разовими, і сплата їх здійснюється без визначеної системи

Значення

Займають велику питому вагу надходжень у дохідній частині місцевих бюджетів

Мають невелику питому вагу у дохідній частині місцевих бюджетів

*Розроблено за даними [12, c. 64].

Як видно з таблиці місцеві податки та місцеві збори мають між собою деякі відмінності, та все ж вони на, нашу думку, мають більше спільного. Місцеві податки і збори мають, перш за все, мають спільну мету - обидва створені, щоб задовольняти інтереси територіальних громад, від імені яких діють органи місцевого самоврядування, оскільки такі платежі є виключно їх фінансовою базою. Виходячи з цього, метою введення місцевих податків і зборів є забезпечення місцевих органів влади коштами, необхідними для здійснення їх завдань і функцій, що перебувають у їх самостійному розпорядженні і концентруються у відповідних бюджетах.

Перейти на сторінку: 1 2 3

Читайте більше

Програмно-цільовий метод управління місцевими бюджетами
Сучасний стан розвитку України і її окремих регіонів потребує поглибленого та прогнозованого розуміння ролі бюджету в економічній системі держави, у формуванні показників комплексної програми соціально-економічного розвитку окремого регіону та адміністративно-територіальної одиниці. До ...

Інституційні інвестори
Інституційні інвестори відіграють важливу роль поряд з корпоративними та індивідуальними в забезпеченні країни інвестиційними ресурсами. Якщо корпоративні та індивідуальні інвестори є основними постачальниками ресурсів в економіці країни, то інституційні інвестори витупають в ролі фінанс ...