Меню сайта

Міський бюджет

Основна частина видатків місцевих бюджетів припадає на соціальні заходи й управління місцевим господарством. Це –фінансування місцевого будівництва, дорожнього господарства, побутових установ, громадського транспорту, видатки на освіту й охорону здоров'я.

Основними міського джерелами бюджету є закріплені податки; регульовані податки; власні доходи. Такий розподіл зроблений з метою можливості аналізу джерел доходів та напрямків видатків а значить можливості оцінки реальної незалежності місцевого бюджету від вищестоящих бюджетів. До групи закріплених податків віднесені основні джерела доходів місцевих бюджетів, нормативи яких закріплюються Законом України " Про державний бюджет України. До групи регульованих податків віднесені джерела, нормативи відрахувань по яких встановлюється на рівні області. Група власних доходів є основним показником незалежності місцевих рад від вищестоящих бюджетів. Незалежність в країнах розвинутої демократії формується на основі законодавчого закріплення нормативів відрахувань від загальнодержавних податків на довгостроковій основі та законодавчого визначення можливості місцевих рад встановлювати місцеві податки і збори. До цієї групи відносяться мито та плата за землю, поскільки мито залишається в місцевих бюджетах на 100 %, а плата за землю є основним податком для всіх рівнів рад з законодавчо-визначеним нормативом, що дозволяє легко прогнозувати величину надходжень до бюджету.

Витрати бюджету, будучи компонентом загальної фінансової категорії - бюджету - являють собою витрати, виникаючі в зв'язку з виконанням державою своїх функцій. Ці витрати виражають економічні відносини, на основі яких відбувається процес використання коштів централізованого фонду грошових коштів держави у різних напрямах. Місцевий бюджет, включаючи бюджет на рівні провінцій, повинні були бути збалансованими і не мати дефіциту. Правда протягом останніх років з'явилися виключення з правила, тобто допускався дефіцит центрального бюджету при одночасній збалансування місцевих бюджетів. Досвід різних країн відносно цієї проблеми різний. Наприклад, в Китаї провінції повинні мати збалансовані бюджети, однак за останні роки була помічена тенденція по накопиченню прострочених платежів, що, як відомо, означає наявність бюджетного дефіциту.

Закон про бюджетну систему України вирішує проблему місцевих бюджетів. Органи місцевої влади самостійно розробляють, затверджують і виконують свої бюджети. Статті 13, 14, 15 закону «Про бюджетну систему України» регламентують складання і виконання місцевих бюджетів, а ст. 28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.97 м. регламентує повноваження органів місцевого самоврядування в бюджетній сфері.

Дохідна та видаткова частини місцевих бюджетів визначаються в ос­новному затверджуваними парламентом нормами. Це означає, що дер­жавні органи створюють систему місцевих бюджетів, основною умовою існування якої має бути гармонія між доходною та видатковою сторонами місцевих бюджетів, тобто рівновага. Передача обов'язків і відповідаль­ності місцевим органам влади має супроводжуватися забезпеченням цих органів відповідними фінансовими ресурсами. З правової точки зору про відповідність між зв'язками та фінансовими ресурсами можна говорити тоді, коли обов'язки супроводжуються правами та компетенціями на ви­користання джерел доходів. Ці компетенції можуть визначатися по-різно­му - від прав на використання ресурсів до нормативних компетенцій, тобто прав щодо встановлення податків. Місцеві органи влади повинні мати юридичне закріплені джерела доходів, достатні для покриття обо­в'язкових видатків. Це, звичайно, не означає, що місцеві органи влади можуть мати можливість виконувати тільки обов’язкові функції. Може бути ситуація, за якої місцеві органи влади мають на своїх рахунках необхідні фінансові кошти, але не мають відповідних прав щодо їх викорис­тання. Існує небезпека, що чіткий розподіл обов'язків і ресурсів змен­шить самостійність місцевих органів влади. Однак така небезпека не оз­начає зв'язку між збалансованим бюджетом та недостатньою самостійністю. Збалансована система доходів і видатків має забезпечувати відповід­ний рівень самостійності місцевих органів влади як у видатковій, так і в доходній частині.

Перейти на сторінку: 1 2

Читайте більше

Іпотечний кредит
Розвиток ринкових відносин в Україні створив передумови для формування та розвитку іпотечного ринку. Важливість його для вітчизняної економіки визначається тим, що він досить активно формує інвестиційні процеси, створює умови для цілеспрямованого та комплексного розвитку окремих галузей ...

Фінансовий аналіз діяльності ВАТ Завод ім. Фрунзе
Фінансовий аналіз - це дослідження фінансового стану й основних результатів фінансової діяльності підприємства з метою виявлення резервів подальшого підвищення його ринкової вартості й забезпечення ефективного розвитку. Проведення фінансового аналізу є актуальним для кожного підприємст ...