Меню сайта

Методи оцінки ефективності інвестиційної діяльності

(1.2)

. Середня ставка прибутковості (ССП) інвестицій (формула 1.3) - дорівнює відношенню середньої величини річних майбутніх чистих прибутків від інвестицій до половини суми первинних інвестицій

Основоположною ідеєю визначення норми прибутковості інвестицій є порівняння чистих прибутків, очікуваних від проекту, з параметрами інвестування. Найпоширенішим методом оцінки норми прибутковості інвестиційних проектів є метод визначення середньої ставки прибутковості (average rate of return) проекту. Цей метод оцінки доцільності інвестування один з найстаріших.

(1.3)

До недоліків цього методу слід віднести такі:

Не враховується вартість грошей у часі.

Ігноруються амортизаційні відрахування як джерело грошового потоку від інвестицій.

Використовуються балансові прибутки, а не грошові потоки.

4. Чиста теперішня вартість (ЧТВ) інвестиційного проекту (net present value) (формула 1.4) - це різниця між сумою теперішніх вартостей грошових потоків від інвестицій в кожен період часу і теперішньою вартістю самих інвестицій.

Основним моментом даного методу є те, яку необхідну ставку прибутковості інвестицій (ставку дисконту) обрати для розрахунку ЧТВ. Точність прогнозу грошових потоків проекту впливає на вибір необхідної ставки, тому використання методу ЧТВ також залежить від точності цих прогнозів. Якщо як ставка дисконту використовується вартість капіталу фірми, то постають питання, пов’язані з розрахунком цього показника.

, (1.4)

де, В t - доходи проекту;

C t - витрати на реалізацію проекту;

C t = інвестиції (І) + поточні витрати + податки;

r dis - ставка дисконту.

5. Внутрішня ставка прибутковості (internal rate of return - IRR) (формула 1.5) - це ставка, що досягається в разі, коли теперішня вартість майбутніх грошових потоків від інвестицій після оподаткування дорівнює теперішній вартості власне інвестицій.

, (1.5)

6. Коефіцієнт ефективності (Cost Benefit Ratio: відображає порівняння доходів проекту з витратами на його реалізацію (формула 1.6). Критерій ефективності для цього показника: CBR повинен бути більше 1.

, (1.6)

де, В t - доходи проекту;

C t - витрати на реалізацію проекту;

r dis - ставка дисконту.

. Індекс прибутковості проекту (Profitability Index) (формула 1.7) - показник дозволяє порівняти прибуток проекту з інвестиційними витратами (формула 1.3). Критерій ефективності: PI повинен бути більше 1.

, (1.7)

де, C t - поточні витрати + податки = C t - I;

I - інвестиційні витрати проекту

8. Модифікована внутрішня ставка прибутковості (modified internal rate of return - MIRR) (формула 1.8) - це дисконтна ставка, при якій теперішня вартість витрат проекту дорівнює його кінцевій вартості, де остання добувається як сума майбутніх вартостей грошових надходжень, дисконтованих під вартість капіталу фірми.

, (1.8)

де, А t - грошові витрати проекту в період t

S t - грошові надходження проекту в період t

k - вартість капіталу фірми

n - тривалість проекту

Економічний аналіз ефективності інвестиційного проекту передбачає дослідження показників, що відображають співвідношення витрат і доходів у відповідності з інтересами його учасників. Розрізняються наступні показники ефективності інвестиційного проекту:

показники фінансової ефективності, що враховують фінансові наслідки реалізації проекту для його безпосередніх учасників;

показники бюджетної ефективності, що відбивають фінансові наслідки здійснення проекту для державного, регіонального чи місцевого бюджету;

показники економічної ефективності, які враховують витрати і результати, пов’язані з реалізацією проекту, що виходять за межі прямих фінансових інтересів учасників інвестиційного проекту.

Оцінка майбутніх витрат і результатів при визначенні ефективності інвестиційного проекту здійснюється в межах розрахункового періоду, тривалість якого приймається з врахуванням: тривалості створення, експлуатації і ліквідації об’єкта.

Перейти на сторінку: 1 2 

Читайте більше

Оподаткування доходів громадян
В умовах ринкової економіки важливим питанням, пов`язаним із ефективністю виробництва і загальним економічним розвитком країни є правильна побудова і організація податкових відносин господарюючих суб`єктів і громадян з державою. Податки повинні стати суттєвим важелем державного регулюв ...

Історичний досвід оподаткування в Україні
Становлення України як суверенної, демократичної, правової держави передбачає необхідність проведення соціально-економічних та правових реформ. У цьому контексті потребує реформування та вдосконалення існуюча податкова система України. Реформування податкової системи вимагає чіткого у ...