Обсяг міжбюджетних трансферів визначається на основі формульного розрахунку, окремі складові якого не мають сталої методики визначення, щорічно коригуються залежно від граничних показників зведеного бюджету, що в результаті формалізує процедуру фінансового вирівнювання, істотно послаблюючи її ефективність.
Механізм організації міжбюджетних відносин практично в усіх країнах світу не сьогоднішній день ґрунтується на засадах бюджетного регулювання. При цьому за основу беруться різні критерії, однак спільним для всіх держав є чисельність населення і податкоспроможність територіального колективу (табл. 3.2) [50, ст. 90-92].
Таблиця 3.2. Критерії фінансового вирівнювання у зарубіжних країнах
Країни |
Критерії фінансового вирівнювання |
Канада |
Чисельність населення |
Швеція |
Клімат; щільність, вікова та соціальна структура населення |
Франція |
Чисельність населення; оподатковувані доходи населення; кількість учнів у системі дошкільної та обов’язкової спільної освіти; масштаби дорожнього господарства; кількість “соціальних” квартир |
Німеччина |
Різниця між фінансовими потребами і податковою спроможністю; чисельність населення і студентів; виконання функцій центру; довжина доріг; наявність шахт; характер територій |
Іспанія |
Чисельність населення; загальні податкові надходження; наявність суспільних шкіл |
Росія |
Податковий потенціал територій; кількість населення; мінімальні необхідні видатки територіальних бюджетів |
У науковій літературі описується коефіцієнтний аналіз ефективності політики горизонтального бюджетного вирівнювання, який базується на вихідних даних фінансового потенціалу території. Розроблена оціночна модель включає чотири основних етапи:
1. визначення коефіцієнта Джині, що характеризує рівень доходів місцевого бюджету на одну особу наявного населення (Кд);
2. розрахунок коефіцієнта Джині, який відображає суму видатків місцевого бюджету на одного жителя територіального колективу (Кв);
. порівняння отриманих значень коефіцієнтів (Кд-в = Кд - Кв);
. оцінка ефективності політики горизонтального вирівнювання на основі коефіцієнта ефективності трансфертів (Ке):
,
де В - валова додана вартість у розрахунку на одного життя.
Остаточне збалансування бюджетів одного рівня, яке неможливо провести лише розмежуванням їхніх доходів і видатків, досягається за допомогою перерозподільних процесів в межах бюджетної системи.
Перерозподіл бюджетних ресурсів через державний бюджет України відображений на рис. 3.2.
Рис. 3.2 Перерозподіл бюджетних ресурсів
Недостатня ефективність горизонтального бюджетного регулювання є закономірним явищем, оскільки неможливо повною мірою врахувати всі без виключення фінансово-господарські інтереси територіальних колективів - суб’єктів бюджетного перерозподілу. Водночас, на наш погляд, ефективна політика фінансового вирівнювання має враховувати наступні об’єктивні його передумови.
По-перше, перерозподіл бюджетних потоків є обмеженим з огляду на негативний вплив на обсяги економічного зростання. Податки і трансфертна політика дестимулюють підвищення доходів і платниками податків, і розпорядниками трансфертів. Із збільшенням податків, що використовуються на фінансування трансфертів, платники податків втрачають будь-яке бажання працювати та заробляти і, навпаки, створюються стимули вкладати кошти у менш ефективні, але неоподатковувані види діяльності. Це слугує поштовхом до бартеризації та тінізації економіки. Крім того, знижуються стимули до заробляння грошей і в отримувача трансферту, оскільки його розмір зменшується із зростанням доходів. Отже, ні платники податків, ні отримувачі трансфертів в окресленій ситуації не працюватимуть належним чином і не зароблятимуть стільки, скільки могли б за відсутності трансфертних програм. Всі зазначені чинники стримують у підсумку економічне зростання й ведуть до падіння добробуту і тих, кому трансферти призначені, й усіх інших економічних агентів.
Фінансовий аналіз формування та розподілу прибутку підприємства
Прибуток
- це багатозначний термін. Приблизно п'ятдесят років тому американський
економіст Френк Найт, видатний дослідник цієї проблеми, у своїй енциклопедичній
статті опублікував наступний вислів: «Можливо, не один економічний термін або
поняття не використовується в такому неймовірному ...
Міжбюджетні трансферти України
Однією
з важливих передумов забезпечення комплексного розвитку бюджетної системи є
формування дієвого фінансового механізму регулювання міжбюджетних відносин.
Історично
склалося, що рівень економічного розвитку областей,
міст обласного значення та районів є різним.
Для
економічног ...