Меню сайта

Суть та значення державного бюджету в ринкових умовах

Бюджет - це один із центральних документів державотворення, довкола якого завжди точаться приховані й неприховані "війни" за володіння матеріальним та фінансовим ресурсами. Ця боротьба ведеться і на рівні олігархічних кланів, і на рівні суб’єктів бюджетного процесу, і на рівні підприємців, які хочуть отримати державні кошти для реалізації приватних програм. Тому завдання держави, відповідно і державних чиновників, які безпосередньо беруть участь у підготовці бюджетів, зробити бюджетний процес науково обґрунтованим, прозорим, а головне зрозумілим тим, чиє життя він має покращити.

Бюджет є складною економічною категорією, оскільки являє собою систему економічних відносин, які складаються в суспільстві у процесі формування, розподілу і використання централізованого фонду країни, призначеного для задоволення суспільних потреб. Бюджет розглядають, по-перше, як інструмент розподілу та перерозподілу валового внутрішнього продукту (ВВП) країни, по-друге, як фінансовий план держави, по-третє, як правову категорію.

Державний бюджет - основний метод державного фінансового регулювання. Він передбачає забезпечення поділу і перерозподілу ВВП між регіонами держави, галузями економіки, виходячи із стратегії її економічного розвитку, фінансової політики та потреб ринкового механізму, зважаючи на те, що в кризових умовах ринковий механізм менш ефективний, і тому державі необхідно розширювати втручання в процес перерозподілу фінансів. Саме за допомогою цього методу визначаються розміри платежів до бюджету, обсяги бюджетного фінансування, обчислюються фінансові ресурси, що перерозподіляються між окремими видами бюджетів.

Бюджет як правова категорія дістав законодавче закріплення в Законі України "Про бюджетну систему України" та Бюджетному кодексі України, де передбачається перерозподіляються валового внутрішнього продукту через державний і місцеві бюджети в територіальному та галузевому розрізах, а також між окремими групами населення.

Слід ще наголосити, що державний бюджет завжди був компромісним і відбивав та відбиває сьогодні співвідношення сил основних носіїв різних соціально-економічних інтересів в Україні. Це компроміс між власниками та найманими працівниками з приводу оподаткування власності, доходів і заробітної плати, бюджетних видатків на соціальні цілі; між промисловими і сільськогосподарськими регіонами з приводу податків та субсидій, пільгових кредитів в державних замовлень, підрядів на будівництво, інвестиційних винагород. Досягнення таких компромісів зазвичай супроводжується політичною боротьбою, інколи, як сьогодні, наприклад, перетворюючись у довготермінові політичні спектаклі за сценаріями керівників олігархічних кланів [12, с.8].

Читайте більше

Податкова система України та її розвиток в сучасних умовах
Актуальність. Ідеальна податкова система не функціонує в жодній країні світу. Сучасна податкова система України зберігає низку суттєвих недоліків, які є системними. По-перше, витрати платників на виконання вимог податкового законодавства лишаються надмірно високими. По-друге, відсутніс ...

Інституційні інвестори
Інституційні інвестори відіграють важливу роль поряд з корпоративними та індивідуальними в забезпеченні країни інвестиційними ресурсами. Якщо корпоративні та індивідуальні інвестори є основними постачальниками ресурсів в економіці країни, то інституційні інвестори витупають в ролі фінанс ...