Меню сайта

Міжнародний досвід сучасних систем пенсійного страхування в зарубіжних країнах та проблеми реформування пенсійної системи в Україні

Стан і тенденції розвитку пенсійної системи України тісно пов'язані практично з усіма важливими суспільними процесами, що відбуваються у країні: соціально-політичними, економічними, демографічними. Саме тому питання пенсійного забезпечення громадян належать до найскладніших і потребують невідкладного вирішення.

Пенсійна реформа повинна вирішити в Україні цілу низку проблем. Зокрема:

· забезпечити справедливу систему розподілу пенсійних коштів;

· створити для людей можливість накопичувати максимальний розмір пенсії виходячи із власних доходів;

· стабілізувати пенсійну систему та гарантувати виплати пенсій на довгострокову перспективу;

· стабілізувати фінансовий стан державного бюджету;

· ліквідувати надмірний розрив у розмірах пенсій із солідарної системи.

Необхідність проведення пенсійної реформи спричинена такими факторами, як демографічна й економічна ситуація в Україні, загальносвітові тенденції.

В Україні, як і всьому світі тривають процеси старіння населення, при цьому пенсійний вік у нас - один із найнижчих у світі.

Наприклад, у Німеччині й Сполучених Штатах і жінки, і чоловіки виходять на пенсію у 67 років, в Естонії, Латвії, Канаді - у 65 років відповідно).

Україна має вкрай незадовільне співвідношення тих, хто працює, і пенсіонерів.

Сьогодні на 100 працівників припадає 88 пенсіонерів, але через 15 років один працівник у і римуватиме одного пенсіонера.

Якщо нічого не змінювати, якщо не піднімати пенсійний вік, дефіцит пенсійної системи зростатиме, почнуться затримки з виплатами, що остаточно розбалансує солідарну пенсійну систему. (У 2009 році дефіцит бюджету Пенсійного фонду України становив 30 млрд. грн., у 2010-му - 26,6 млрд. грн., у 2011-му, за умови відсутності реформ, становитиме 20 млрд. грн.).

Дефіцит коштів пенсійної системи покривають за рахунок державного бюджету, тобто бюджетні кошти не інвестують в економіку, не використовують на підтримку медичної, освітньої чи соціальної сфери. Для українського суспільства не відчутна втрата.

Маючи таку фінансову ситуацію доведеться суттєво зменшувати розмір пенсій, аби ПФУ міг звести кінці з кінцями.

Є два шляхи вирішення проблеми: або зменшувати розмір пенсії, або просити громадян працювати довше.

Рис. 3.1 Вік виходу на пенсію у деяких країнах

Час проведення пенсійної реформи буде враховано соціально-економічні особливості українського суспільства. Зокрема:

буде збережено соціальні гарантії: реформа стосуватиметься лише майбутніх пенсіонерів, адже закони зворотної сили не мають, і для нинішніх пенсіонерів усіх категорій умови нарахування та виплати пенсій залишаться незмінними;

буде дотримано принцип поступовості: пенсійний вік для жінок збільшуватиметься з 55 до 60 років упродовж 10 років - на шість місяців кожного року починаючи з 1 лютого 2011 року. На період підвищення віку пенсія жінок буде збільшуватися на 2,5% на кожні півроки;

реформа здійснюватиметься на основі соціальної справедливості: максимальний розмір пенсії пропонується обмежити 12 прожитковими мінімумами. Спеціальні пенсії, на період роботи пенсіонера, пропонується знизити до загального рівня. А пенсії держслужбовців встановити на рівні, що не перевищує 80% їхньої зарплати. Пенсійний вік для держслужбовців-чоловіків пропонується підвищити до 62 років. Нинішні спецпенсії пропонується заморозити.

Перейти на сторінку: 1 2 3 4 5 6

Читайте більше

Управління формуванням прибутку підприємства
Сьогодні при постійному трансформуванні економіки країни, нестабільності фінансового сектора вкрай важливо максимально використовувати усі наявні резерви підприємств для забезпечення їх конкурентоспроможності. А тому сучасна стратегія діяльності підприємств вимагає нових підходів до повед ...

Фінансові аспекти управління капітальними інвестиціями
Україна сьогодні знаходиться на шляху всебічних економічних перетворень. За таких умов, налагодження стабільного інвестиційного процесу є справою особливого значення. Становлення і розвиток ринкової системи господарювання потребують принципово нових підходів до організації управління ...