Меню сайта

Коефіцієнти ліквідності

Коефіцієнти ліквідності дозволяють визначити здатність підприємства оплатити свої короткострокові зобов'язання протягом звітного періоду. Найбільш важливим серед них для фінансового менеджменту є наступні:

коефіцієнт загальної (поточної) ліквідності;

коефіцієнт термінової ліквідності; что такое КарПрайс

коефіцієнт абсолютної ліквідності;

чистий оборотний капітал.

Коефіцієнт загальної ліквідності розраховується як частка відношення оборотних коштів та короткострокових зобов'язань і показує, чи досить у підприємства засобів, що можуть бути використані для погашення його короткострокових зобов'язань протягом визначеного періоду. Цей коефіцієнт повинен знаходитися в межах від одиниці до двох (іноді трьох). Нижня межа обумовлена тим, що оборотних коштів повинно бути щонайменше досить для погашення короткострокових зобов'язань, інакше компанія виявиться під погрозою банкрутства.

Показником коефіцієнта поточної ліквідності є коефіцієнт термінової ліквідності, що розкриває відношення найбільш ліквідної частини оборотних коштів до короткострокових зобов'язань. Для розрахунку коефіцієнта термінової ліквідності може застосовуватися також інша формула розрахунку, відповідно до якої чисельник дорівнює різниці між оборотними коштами і матеріально-виробничими запасами. Рівень коефіцієнта повинний бути вище 1.

Необхідність розрахунку коефіцієнта термінової ліквідності викликана тим, що ліквідність окремих категорій оборотних коштів далеко не однакова, у більшості випадків найбільш надійною є оцінка ліквідності тільки по показнику коштів. Цей показник називається коефіцієнтом абсолютної ліквідності і розраховується як частка відношення коштів та короткострокових зобов'язань. Його теоретичне значення повинно бути більшим 0,2.

Велике значення в аналізі ліквідності підприємства має вивчення чистого оборотного капіталу, що розраховується як різниця між оборотними активами підприємства і його короткостроковими зобов'язаннями. Чистий оборотний капітал необхідний для підтримки фінансової стійкості підприємства, оскільки перевищення оборотних коштів над короткостроковими зобов'язаннями означає, що підприємство не тільки може погасити свої короткострокові зобов'язання, але і має фінансові ресурси для розширення своєї діяльності в майбутньому. Наявність чистого оборотного капіталу служить для інвесторів і кредиторів позитивним індикатором до вкладання засобів у компанію.

Оптимальна сума чистого оборотного капіталу залежить від особливостей діяльності компанії, у частці, від розмірів підприємства, обсягу реалізації, швидкості оборотності матеріально-виробничих

запасів і дебіторської заборгованості, умов надання кредитів підприємству, від галузевої специфіки і господарської кон'юнктури. На фінансовому положенні підприємства негативно позначається як нестача, так надлишок чистого оборотного капіталу.

Загальна ліквідність на поч =

Загальна ліквідність на кінець. =

Термінова ліквідність на поч. =

Термінова ліквідність на кінець. =

Абсолютна ліквідність на поч =

Абсолютна ліквідність на кінець. =

Чистий оборотний капітал на поч. = 15242,00 - 5700 = 9542

Чистий оборотний капітал на кінець. = 60455,16-13600,25=46854,91

Таблиця 23 - Розрахунок коефіцієнтів ліквідності

Показники

Розрахунок

На початок планового періоду

На кінець планового періоду

Відхилення (+; - )

1

Загальна ліквідність

Оборотні кошти / Короткострокові зобов'язання

2,67

4,45

66,23%

2

Термінова ліквідність

(Гр. кошти + Корот. фін. вклад + Чиста ДЗ) / Коротк. зобов'яз

1,75

4,14

136,03%

3

Абсолютна ліквідність

Гр. кошти / Коротк. зобов'яз.

0,35

1,71

388,69%

4

Чистий оборотний капітал

Оборотні кошти - Короткострокові зобов'язання

9542,00

46854,91

391,04%

Перейти на сторінку: 1 2

Читайте більше

Фінансові проблеми Пенсійного фонду України
Актуальність теми дослідження. Теоретичні та методологічні аспекти реформування та розвитку пенсійних систем, упровадження принципу накопичення в системи пенсійного забезпечення, в тому числі і в недержавному пенсійному забезпеченні розглядаються багатьма зарубіжними та вітчизняними ...

Проблеми та перспективи розвитку кредитних спілок в Україні
Актуальність теми. Принципово новим в Україні в умовах трансформації економіки є створення поряд з банками небанківських фінансово-кредитних інститутів. Закордонний досвід свідчить про те, що небанківські фінансово-кредитні інститути відіграють дуже важливу роль в економічному розвитку к ...