Меню сайта

Удосконалення податкової системи України

податок бюджетоутворюючий система

Характеристика основних проблем податкової системи України

Сьогодні основними недоліками існуючої податкової системи України, які створюють значні проблеми як суб’єктам господарювання, так і представникам контролюючих органів, а також державі в цілому є:

· Високий рівень податкового навантаження

. З 2000 по 2010 рр. податкове навантаження зросло на 6,12%, зростання відбулося за рахунок зростання частки доходів бюджету у ВВП на 6,89% та на 9,74% доходів населення у ВВП. Зменшення відбулось за такими показниками: частка податкових надходжень у ВВП на 0,78%, споживання у доходах населення на 5,98% та оберненого показника до частки споживання у ВВП на 3,78%. Отже, за рахунок зростання частки споживання у ВВП податкове навантаження зросло.

· Наявність великої кількості податків і зборів, що погіршує позиції України в міжнародних рейтингах простоти ведення бізнесу

. Згідно чинного податкового законодавства в Україні діє 18 загальнодержавних та 5 місцевих податків і зборів.

· Несвоєчасне виконання державою зобов’язань по відшкодуванню податку на додану вартість суб’єктам господарювання

.

· Нестабільність податкового законодавства

, що обмежує можливості формування суб’єктами господарювання економічної та фінансової політики у середньо та довгостроковому періодах.

· Відсутність прогресу в досягненні цілей удосконалення адміністрування податку з доходів фізичних осіб

. За різними даними ухиляються від сплати податку з доходів фізичних осіб через виплату зарплати «в конвертах» близько 40 відсотків роботодавців. В першу чергу це стосується роботодавців - суб’єктів підприємництва-фізичних осіб.

· Наявність економічно необґрунтованих розбіжностей у підходах до визначення та оцінки доходів і витрат для встановлення об’єкта оподаткування податком на прибуток та нормативно-правовою базою бухгалтерського обліку

, що призводить до невідповідності сум податкових платежів реальному результату господарської діяльності підприємств.

· Значні диспропорції в податковому навантаженні на СПД

, які працюють на засадах загальної та спрощеної системи оподаткування. Фактично платники, які працюють на умовах загальної системи оподаткування мають податкове навантаження, яке в рази вище за платників єдиного податку.

· Недосконала й значно витратна система адміністрування податків і зборів

. Зокрема це стосується адміністрування окремих видів недієвих та малоефективних місцевих зборів, коли витрати на їх адміністрування перевищують отримані надходження. До окремих місцевих бюджетів зазначені збори або не надходять взагалі, або їх надходження абсолютно незначні.

· Низький рівень податкової культури

, широке розповсюдження схем мінімізації та ухилення від сплати податків і зборів, що негативно відображається на обсягах надходжень до бюджету та, як наслідок, на бюджетних видатках. (див. Табл 3.1. додатку до розділу 3)

Отже, існує проблема щодо покращення адміністрування податків та зборів шляхом створення клімату довіри між органами державної податкової служби та бізнесу, а також створення ефективної системи консультаційного обслуговування платників податків.

Напрями удосконалення податкової системи України.

Перейти на сторінку: 1 2 3

Читайте більше

Засади та механізм функціонування системи державного фінансового моніторингу
державний фінансовий моніторинг законодавство Україна - ще молода держава, капіталістичні відносини, в яких розвивалися країни іншого світу є новими для сприйняття більшості населення. Тому, ще не позбавившись негативних явищ соціалістичного суспільного ладу, наше суспільство, разом із ...

Фінансова діяльність суб’єкта підприємництва
В умовах трансформаційної ринкової економіки перед підприємствами постає питання вирішення проблем фінансового забезпечення власної виробничо-господарської та інвестиційної діяльності. Тому необхідна підготовка висококваліфікованих, конкурентоздатних фінансистів. Це можливо за поєднанням ...