Меню сайта

Аналіз динаміки доходної частини місцевих бюджетів з використанням коефіцієнта еластичності

Виходячи з графіка еластичності, зображеного на рисунку 2.1 за період 2004-2007 роки, бачимо, що доходи місцевих бюджетів мають прискорене зростання порівняно з доходами зведеного бюджету, динаміка доходів місцевого бюджету значно випереджає динаміку доходів зведеного бюджету.

У 2008 році спостерігається в діаграмі еластичності - коефіцієнт за період 2007-2008 роки часу дорівнює 0,75, тобто динаміка зростання місцевого бюджету менше динаміки зростання зведеного бюджету. Це пов'язано з тим, що з кінця 2008 року в Україні виявилися наслідки світової фінансової кризи.

За період 2008-2009 роки коефіцієнт еластичності зріс до 1,26. Проте, враховуючи, що показники доходів зведеного і місцевих бюджетів в 2009 році зменшилися порівняно з 2008 роком, то можна зробити висновки, що зниження показників доходів місцевих бюджетів відбувається в 1,26 разів швидше, ніж зниження доходів зведеного бюджету.

За період 2009-2010 роки, коли наслідки світової фінансової кризи були подолані, коефіцієнт еластичності зріс до 1,5. Тобто, при збільшенні доходів зведеного бюджету на 1% доходи місцевих бюджетів збільшилися на 1,5%.

Зниження коефіцієнта еластичності в 2011 році до 0,28 пов'язано з набранням чинності нового Податкового й Бюджетного кодексів. У зв'язку з цим відбувся перерозподіл джерел доходів у структурі бюджетну систему України. Також на таке незначне зростання вплинуло зменшення надходжень податку на доходи фізичних осіб, який складав в 2011 році 62,5% у доходах місцевих бюджетів.

Зазначимо, що, згідно зі змінами до Бюджетного кодексу 50% обсягу податку на доходи фізичних осіб, який справляється на території міста Києва, зараховується до Державного бюджету (раніше усі 100% цього податку залишалися у бюджеті міста Києва).

Крім того, у 2011 році суттєво скоротився обсяг доходів від операції з капіталом на 28,4% менше, ніж у 2010 році.

Таким чином, при прогнозуванні слід враховувати, що при побудові функції залежності зміни доходів місцевих бюджетів від зміни доходів зведеного бюджету був порушений основний принцип про незмінність інших умов (зовнішніх чинників).

Однак прогнозний показник коефіцієнта еластичності таки може досягти 1,07 у зв'язку з тим, що в 2012 році місцевими органами самоврядування були визначені ставки місцевих податків і зборів (в межах повноважень), проведена нова оцінка землі, оптимізовані цільові фонди.

Перейти на сторінку: 1 2 3 

Читайте більше

Аналіз абсолютних показників фінансової стійкості ТзОВ «Імперія жирів»
Оцінка фінансової стійкості є важливим показником фінансового стану будь-якого підприємства, адже цей показник характеризує стан активів (пасивів) підприємства, що гарантує постійну платоспроможність та може вчасно розраховуватись за своїми боргами та зобов'язаннями. Узагальнюючим показником ф ...

Прибуток та механізм його розподілу
Поняття прибутку в економічній системі існує у зв'язку з наявністю товарно-грошових відносин, появою і розвитком інституту власності, особливо приватної. Перші визначення прибутку збігалися зі значенням валового доходу, який за індивідуалістичною системою розподілу поділявся на три катего ...