Меню сайта

Напрями вдосконалення податкової політики України

Доцільно встановлювати еластичну ставку ПДВ лише на продукцію, яка реалізується на внутрішньому ринку. Оскільки прийнятий в Україні порядок передбачає повернення ПДВ суб'єктам зовнішньоекономічної діяльності, то ставка ПДВ для них залишається фіксованою. Передбачається також, що сума ПДВ, яка повертається експортерам, зараховується до Державного інноваційного фонду відповідної галузі виробництва.

Знижуючи ставку ПДВ, можна змінити попит на продукцію, а отже, оподаткуванню ПДВ підлягатиме більший обсяг товарів, хоча і за нижчою ставкою. У цьому разі є можливість так відрегулювати ставки ПДВ, що при зменшеній ставці ПДВ сумарні податкові надходження збільшаться завдяки збільшенню кількості товару, який оподатковується.

. Зменшення кількості податків та спрощення алгоритму їх нарахування.

. Удосконалення Податкового кодексу, унеможливлення подвійного трактування деяких норм податкового законодавства.

Усі запропоновані заходи взаємопов'язані: зменшення державних видатків зробить можливим зниження ставок основних податків та скасування малоефективних податків без будь-яких витрат для бюджету. Податкову систему країни треба змінювати таким чином, щоб більш враховувались економічні інтереси обох сторін - держави і платників податків, а також усувалась зацікавленість платників в податкових незаконних ухиляннях.

Таблиця 3.1

Ключові проблеми у сфері податкової політики України

1. Доволі високі ставки податків порівняно з середнім рівнем доходів в Україні.

2. Нераціональне використання податкових пільг, що стимулює розвиток тіньової економіки.

3. Непрозора та заплутана нормативно-правова база оподаткування.

4. Велика кількість податкових платежів та значні витрати часу на їх оформлення і сплату.

5. Складні алгоритми обчислення податків.

Таблиця 3.2. Пропозиції щодо вирішення проблем

1. Доволі високі ставки податків порівняно з середнім рівнем доходів в Україні.

Зменшення податку на прибуток підприємств. Зрівняння ставки податку підприємств зі ставкою податку з доходів фізичних осіб зменшить стимули до мінімізації та ухилення від сплати податків, стимулюватиме розвиток підприємництва. На тих підприємствах, де ресурси використовуються неефективно, ставки податків мають бути високими, і навпаки, там, де ефективність використання є високою - ставки податків низькі.

2. Нераціональне використання податкових пільг, що стимулює розвиток тіньової економіки.

За своєю суттю податкові пільги є прихованою формою надання дотацій виробникам. Тому пільги слід оформлювати у вигляді дотацій. Дотації не відіграють жодної стимулюючої ролі. Запроваджуючи плаваючі ставки податків, бажано відмовитися від податкових пільг. Зменшення ставки ПДВ розширює базу оподаткування за умови скасування всіх пільг. За розрахунками експертів при скасуванні лише деяких пільг з ПДВ ставку податку можна було б негайно зменшити до 16% без будь-яких втрат доходу.

3. Непрозора та заплутана нормативно-правова база оподаткування.

Удосконалення Податкового кодексу, унеможливлення подвійного трактування деяких норм податкового законодавства.

4. Велика кількість податкових платежів та значні витрати часу на їх оформлення і сплату. Складні алгоритми обчислення податків.

Зменшення кількості податків та спрощення алгоритму їх нарахування.

Перейти на сторінку: 1 2 3 4 5 6 7

Читайте більше

Формування Державного бюджету України
Державні фінанси є основою економічного життя держави, зростання матеріального добробуту населення. Переважна частина державних фінансових ресурсів зосереджується в бюджетах різних рівнів, які створюють бюджетну систему держави. Бюджет завжди був важливим інструментом впливу на розвито ...

Заощадження домогосподарств в Україні та їх мотивація
Заощадження домогосподарств - це джерело капіталу, тобто ключового фактора виробництва, який визначає перспективи розвитку національного господарства в цілому. В свою чергу, досягнення та підтримання стабільних темпів економічного зростання є пріоритетним завданням економічної політики у ...