Меню сайта

Проблеми та шляхи удосконалення майнового оподаткування

При спрямуванні України до ринкової економіки проблема оцінки майнового потенціалу набуває все більшого значення для всіх учасників ринку. Це пов’язано з тим, що оцінка дає можливість визначити те, чим володіє власник, а також - співвідношення окремих групп майна на підприємстві. Майно представлено основними фондами, які використовують юридичні особи для вироблення продукції та надання послуг, і житловим фондом - необхідним для проживання людини чи родини. Земельні ділянки незмінні (за рідкісним виключенням), унікальні і неповторні, тому кожен об’єкт майнової нерухомості має своєрідне місцеположення.

Як матеріалізований капітал, нерухомість повинна приносити дохід, як власнику, так і державі. В цілях зміцнювання фінансової самостійності органів місцевого самоврядування і вдосконалення системи оподаткування в Україні вже котрий рік пропонують оподатковувати її. В 2010 році прийнятий Податковий кодекс України в решті решт ввів податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, де базою оподаткування є площа об’єкта житлової нерухомості.

В провідних країнах світу базою оподаткування виступає ринкова вартість нерухомості. Важливою частиною оцінки нерухомості є аналіз і дослідження всіх факторів, які впливають на вартість оцінюваного об’єкту. Це не тільки оцінка фізичних характеристик даного об’єкту, а й встановлення відповідних прав власності на нього. В одному випадку оцінка нерухомості може зводитися до представлення вартості всього оцінюваного об’єкту, а в іншому - до його окремої частини, залежно від юридичних норм і правил

Ключовим в оцінці є поняття вартості. Вартість є характеристикою, яка сама по собі властива нерухомості: наявність вартості залежить від бажання людей, попиту, корисності і відносної дефіцитності.

Оскільки проблема оцінки є досить складною, дискусії щодо методики її здійснення існували давно.

Для оцінювача важливо правильно вибрати вид вартості, що визначається, і відповідає цілям і умовам оцінки.

Важливим моментом при оцінці є розрахунок вартості нерухомості на певну дату. Відомо, що в ринковій економіці вартість нерухомості може мінятись день від дня. Наступним важливим чинником оцінки нерухомості є її призначення і мета.

До основних проблем розвитку оціночної діяльності можна віднести такі фактори, як недостатній розвиток інформаційного забезпечення, методичної бази оцінки, освіти оцінювачів, українського законодавства в області оцінки та ін.

Читайте більше

Фінансові проблеми Пенсійного фонду України
Актуальність теми дослідження. Теоретичні та методологічні аспекти реформування та розвитку пенсійних систем, упровадження принципу накопичення в системи пенсійного забезпечення, в тому числі і в недержавному пенсійному забезпеченні розглядаються багатьма зарубіжними та вітчизняними ...

Методичні підходи до оцінки фінансової стійкості підприємства
При проведенні аналізу фінансової стійкості підприємств в економічній літературі використовують різні методи і підходи. Оскільки не існує єдності у визначенні категорії фінансової стійкості, то відсутній і єдиний підхід до визначення показників оцінки фінансової стійкості підприємства. Для хар ...