Меню сайта

Порівняльний аналіз

Рис.3-1992р, введено в обіг у 1996р, підпис "Гетьман"

Великий князь "помолодшав", що особливо контрастує з розміщеним поряд написом "аще будете в любви межи собою, и Богъ будеть в вас", оскільки ці слова в "Повісті Врем’яних літ" вміщені у повідомленні про смерть князя. Окрім того, хоча Ярослав карбував власні гроші, на банкноті чомусь вміщено зображення візантійської монети…Те, що на звороті зображено Св. Софію, можна здогадатися лише з підпису. Насправді там вміщено реконструкцію (якщо не помиляюсь, то у цьому випадку "джерелом натхнення" художника стала реконструкція Юрія Асєєва), тобто те, як можливо цей собор виглядав у ХІ столітті. Жодних візуальних асоціацій з реально існуючою будівлею.

Рис.4 -2004р, введено в обіг у 2004 році, підпис "Тігіпко"

У випуск номіналу 5 гривень в1992, 1994, 1995, 1997, 2001 роках міститься на зворотному боці зображення церкви в селі Суботові на Черкащині, родовому маєтку Богдана Хмельницького, де він і був похований (рис.5). Ця церква не збереглася і була відбудована в наш час.

Рис.5 -1992р, введено в обіг у 1996р, підпис "Гетьман"

Загальна концепція, наскільки її можна зрозуміти, - підкреслення ролі Богдана - засновника держави ,(1994р, введено в обіг у 1997р, підпис "Ющенко") а у випуску 2004 зображення церкви залишається (хоча вже без дзвіниці), проте додається "зображення козацької зброї та гетьманські клейноди темно-синього кольору"(рис.6). Особливо цікаво споглядати зображення колчана зі стрілами. Козаки, звичайно, широко користувалися луками, але в масовій свідомості він, швидше, асоціюється зі зброєю кочівників. Окрім того, нагадаємо, що Хмельницький жив у XVII-му столітті, коли вже домінувала вогнепальна зброя. Загалом, на цій банкноті здійснена спроба підкреслити роль Богдана як полководця, воїна, а не державотворця.

Рис. 6 -2004р, введено в обіг у 2004 році, підпис "Тігіпко"

Випуску 1992, 1994 та 2000 років номіналом 10 гривень на лицьовому боці - портрет Івана Мазепи. Зображення не відповідає жодному із портретів, які збереглися, проте загалом на купюрі вміщено літню людину, з "козацьким типом" обличчя, відповідно підстрижену та вбрану. На зворотному боці зображено Києво-Печерську Лавру (рис.7). На перший погляд, це не дуже вдале поєднання, оскільки Лаврська дзвіниця, яка знаходиться по центру зображення, збудована після смерті Гетьмана. Та й Гетьман Мазепа, як меценат, усе-таки більше прислужився до відновлення та побудови інших монастирів (Михайлівського Золотоверхого, Братського та ін.). Проте, ймовірно, замисел авторів полягав у тому, щоб натякнути на історичний курйоз: до нашого часу не знято накладену з наказу Петра І анафему Мазепі, і саме в Лаврі, яка знаходиться у підпорядкуванні УПЦ в єдності з Московським патріархатом його щорічно (хоча й не називаючи ім’я) продовжують проклинати у Неділю Торжества Православ’я, разом з єретиками та святотатцями.

Рис.7 -1992р, введено в обіг у 1996р, підпис "Гетьман" (1994р, введено в обіг у 1997р, підпис "Ющенко")

Але вже у випуску 2004 року зображення на лицьовому боці купюри змінене до невпізнанності. Гетьман несподівано "омолоджується" (рис.8). Минулого року вже висловлювалися версії, що зображення насправді змальоване з портрета наступника Мазепи - Пилипа Орлика. Так чи інакше, замість сивочолого державного діяча ми бачимо молодого козака. Задум, імовірно, полягав у тому, щоб посилити акцент на оперетковому образі "Мазепи-коханця", того Івана Мазепи, який увійшов у художню літературу. Посилює підозри в наявності саме такого задуму й зображення, на зворотному боці купюри художньої композиції, "що включає атрибути життєдіяльності та творчості Івана Мазепи" (тобто - музичний інструмент, перо та книжка). Окрім того, замість загального виду Києво-Печерської Лаври, на звороті розміщено зображення Успенського Собору цього монастиря, причому не в тому вигляді, який він має після відбудови у 2001 році, а якоїсь ефемерної реконструкції (ймовірно, так, на думку художника, собор виглядав за часів Мазепи). Тобто, за всього бажання, пересічному українцеві важко ідентифікувати цю споруду, що називається, "на місцевості".

Перейти на сторінку: 1 2 3

Читайте більше

Методи та оцінка депозитних операцій комерційних банків (на матеріалах Сімферопольської філії Акціонерного банку Київська Русь)
Випускна робота бакалавра на тему: «Методи та оцінка депозитних операцій комерційних банків» (на матеріалах Сімферопольської філії Акціонерного банку «Київська Русь») містить 81 сторінок, 25 таблиць, 3 рисунки, 1 додаток, 60 використаних джерел. Об’єктом випускної роботи бакалавра є ді ...

Інвестиційна діяльність страхових компаній
Страхування є об’єктивно необхідною складовою частиною економічної системи держави . В умовах розвинутих товарно-грошових відносин , що властиві сучасному процесу суспільного виробництва , страхове покриття по визначеним ризикам , що надається страховиком страхувальнику у грошовій фор ...