Меню сайта

Порівняльний аналіз

Рис. 8 -2004р, введено в обіг у 2004 році, підпис "Тігіпко"

Номінали вартістю 20 гривень були випущеніу 1992, 1995 роках на яких зображено Івана Франка, а на зворотному - Львівський оперний театр(рис.9). Мотиви, з яких на цю банкноту потрапив Франко, доволі прозорі - він є умовним репрезентантом західної частини України, тобто - символізує соборність українських земель.

Рис. 9-1992р, введено в обіг у 1996р, підпис "Гетьман" (1995р, введено в обіг у 1997р, підпис "Ющенко")

У випуску 2003 року усе нібито залишається на своїх місцях. Відмінності у зовнішності поета - не дуже суттєві (заради справедливості відзначимо, що у цій версії портретне зображення більш якісне, аніж було у 1992).

Єдина новація - на лицьовому боці додано факсиміле частини вірша Івана Яковича: "Земле, моja всеплодьучаjа мати! ." (рис.10).

Очевидно, була гостра потреба підкреслити не соборність України, а відмінність її західної частини, в якій навіть говорять та пишуть "не на общепонятном".

Задля цього невідомі "трударі" не полінувалися знайти факсиміле Франка, написане за допомогою відмінної від сучасної орфографії - в такому вигляді твори письменників ХІХ - поч. ХХ століття не публікуються вже років вісімдесят.

Рис. 10-2003р, введено в обіг у 2003 році, підпис "Тігіпко"

Номінал 50 гривень випуск 1994 року. На лицьовому боці зображений Михайло Грушевський, причому десь так він виглядав після 1917 року, а на зворотному - будинок Верховної Ради. Тут, як і у випадку з Мазепою, можна відзначити певний анахронізм - будинок сучасної Верховної Ради побудовано після смерті Михайла Сергійовича.Однак задум полягав саме в тому, щоб підкреслити роль Грушевського у відновленні української державності у 1917-1920-років та певну спадкоємність між УНР 1917-1918 років та Українською Радянською Соціалістичною Республікою, парламент якої розміщався у згаданій будівлі.

Випуск 2004 року. Михайло Сергійович на лицьовому боці купюри "помолодшав" - так виглядав професор Грушевський на початку ХХ століття. Написом "Історія України" додатково підкреслюється, що він не стільки державний діяч, скільки історик. А на зворотному боці вміщено зображення Будинку Вчителя, у якому, власне, й засідала Центральна Рада.

Однак, на відміну від будинку сучасної Верховної Ради, ця будівля "не впізнається". Для експерименту, будь-хто може запитати у перехожих киян про цей будинок, і максимум один з двадцяти скаже, що тут містився український парламент, очолюваний Грушевським.

Висновок

Отже, виходячи з порівняльного аналізу гривні,вищезазначених відмінностей занадто багато, щоб пояснити їх випадковим збігом. І в 1992-му, і в 2003-2004-му роках внесення тих чи інших осіб та зображень на купюри відповідало певній концепції.

У першому випадку гривня мала підкреслити давні історичні корені української державності, приналежність українців до грона європейських народів, єдність сходу та заходу України - соборність України, боротьбу за незалежність від Росії, тяглість державницької традиції в ХХ столітті.

У другому випадку йшлося про внесення бутафорських елементів до банкнот (неіснуючих будівель, наприклад), підкреслення відмінностей між різними частинами країни, акцент не на державницькій, а на науковій (Грушевський) чи творчій (що особливо цинічно виглядає у випадку з Мазепою) діяльності

Перейти на сторінку: 1 2 3 

Читайте більше

Соціальний захист населення та його фінансове забезпечення
На сучасному етапі економічного та соціально-політичного розвитку забезпечення належного функціонування системи соціального захисту населення країни входить до першочергових завдань держави. Адже в умовах, ще не сформованої ринкової економіки, відсутності стабільного економічного зростан ...

Оцінка фінансової стійкості ТзОВ Імперія жирів
В умовах нестабільності економічного середовища та міжнародної фінансової кризи виникає потреба у досконалому аналізі фінансового стану суб’єктів господарювання, основним елементом якого є аналіз фінансової стійкості. Такий є аналіз діяльності підприємства є досить важливим для його ділов ...