Меню сайта

Міжнародний досвід сучасних систем пенсійного страхування в зарубіжних країнах та проблеми реформування пенсійної системи в Україні

Таким чином, діюча пенсійна система допускає перерозподіл частини коштів Пенсійного фонду на користь пенсіонерів з числа пільгових категорій працівників, не забезпечує соціальної справедливості в захисті прав громадян похилого віку і суперечить основним принципам соціально орієнтованої ринкової економіки.

У подальшому ситуація з фінансуванням видатків ПФУ, за рахунок власних коштів й виплачується пенсія громадянам, лише загострюватиметься, оскільки вже сьогодні на одного працюючого припадає 0,9 пенсіонера.

Очікується, що 2015 році це співвідношення становитиме 1 до 1, у 2050-му - 1 до 1,39, тобто кожен працюючий працюватиме як на власну зарплату, так і відраховуватиме обов'язкові пенсійні внески на покриття 100% пенсії одного пенсіонера і ще майже 40 % пенсії іншого пенсіонера.

У процесі своєї еволюції пенсійні системи різних країн світу вдосконалювалися, й уже з кінця 1980-х років практично в усіх країнах було запроваджено три-рівневі системи пенсійного забезпечення, що дає змогу громадянам пенсійного віку отримувати не одну, а щонайменше три різних пенсії.

Нова пенсійна система складається з солідарної системи загальнообов'язкового пенсійного страхування (перший рівень), накопичувальної системи загальнообов'язкового пенсійного страхування (другий рівень) і системи добровільного недержавного пенсійного забезпечення (третій рівень).

Особливістю солідарної пенсійної системи є те, що в ній задіяні практично всі дорослі громадяни, незалежно від їх віку й бажання.

Так, сьогодні із 46 млн. українців 13,7 млн. отримують пенсію, ще 15 млн. осіб сплачують обов'язкові пенсійні внески до цієї системи, решта сплачуватимуть, коли знайдуть роботу або досягнуть працездатного віку.

Суб'єктами солідарної системи є застраховані особи (громадяни), страхувальники (роботодавці і працівники), ПФУ, уповноважені банки, а також підприємства, що здійснюють виплату й доставку пенсій. їх діяльність регулюється Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Ресурси солідарної системи (доходи ПФУ) складаються з:

) власних доходів ПФУ;

) ресурсів державного бюджету, які спрямовуються до ПФУ на фінансування ряду пенсійних програм, а починаючи з 2008 року, - ще й на покриття дефіциту Фонду;

) невеликої суми коштів, які надходять до ПФУ з інших фондів обов'язкового страхування.

Таблиця № 3.2.

Видатки і власні доходи Пенсійного фонду України у 2008-2010 роках

Показник

2008

2009

2010

Видатки, усього, млрд. грн.

143,5

165,7

191,5

Власні доходи, млрд. грн

102,0

103,1

119,3

% власних доходів

71,1

62,2

62,3

Перейти на сторінку: 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Читайте більше

Грошова система України
Грошова система України функціонує відповідно до закону про Національний банк України. Офіційною грошовою одиницею (валютою) є гривня. Співвідношення між гривнею і золотом Законом не встановлено. Офіційний курс гривні до іноземних грошових одиниць визначається НБУ і публікується в пресі. ...

Оподаткування доходів громадян
В умовах ринкової економіки важливим питанням, пов`язаним із ефективністю виробництва і загальним економічним розвитком країни є правильна побудова і організація податкових відносин господарюючих суб`єктів і громадян з державою. Податки повинні стати суттєвим важелем державного регулюв ...