Меню сайта

Напрямки підвищення ефективності використання прибутку

де Пр - обсяг прибутку від реалізації товарів; Тф - обсяг товарообороту в фактичних (поточних) цінах; Тс - обсяг товарообороту в співставних цінах; Іц - індекс зміни цін за період, що аналізується; Ро - рівень прибутковості обороту, відсотків до обороту; Рвд - рівень валового доходу, відсотків до обороту після сплати ПДВ; Рво - рівень витрат обігу, відсотків до обороту.

Як видно з даної моделі, вплив фактора 1 є сукупним впливом факторів 2 та 3, а вплив фактора 6 кількісно дорівнює різниці між впливом факторів 4 та 5. Наведена модель дозволяє кількісно оцінити вплив кожного фактора, що включено до її складу на базі застосування методу ланцюгових підстановок або індексного методу.

В зв¢язку з тим, що прибуток є функцією від доходів і витрат, для більш глибокого аналізу і виявлення додаткових резервів його росту слід дати кількісну оцінку факторам, що побічно впливають на його величину. До них відносяться: асортиментна структура і склад товарообороту за видами продажу (населенню, дрібний опт, в кредит населенню), структура товарообороту за джерелами надходження товарів (самостійні закупки, через оптові підприємства), за видами комерційних угод (за місцем знаходження контрагента, умовами транспортування, страхуванням, формами розрахунків, валютою платежу і т.д.).

З метою оцінки впливу перелічених факторів на діяльність ПП „Компанія Вітар”, рекомендуємо підприємству використовувати для розрахунку система показників прибутковості, розглянуту вище, визначаючи зміну їх рівня.

Зміна рівня прибутковості використання ресурсів та капіталу підприємства є суттєвим резервом зростання або фактором зниження загального обсягу балансового прибутку підприємства. Кількісна оцінка впливу цього фактора може проводитися на базі застосування наступної моделі (3.10):

БП

=

Р

х

Пр

:

100

(3.10)

або

БП

=

К

х

Пк

:

100

 

де Р - обсяг з ресурсів, що використовуються (в грошовій оцінці); К - обсяг капіталу, що використовується; Пр, Пк - прибутковість використання відповідної групи ресурсів чи джерел капіталу підприємства, відсотків до обсягу.

Для проведення цієї роботи необхідно попередньо розрахувати обсяг відповідних показників, який потім порівнюється з фактичними обсягами отримання прибутку. Оцінка ступеня досягнення проводиться на основі розрахунку коефіцієнта досягнення (Кд) (3.11):

Кд =

БПоц

×100,

 

БПфакт

(3.11)

де БПоц - обсяг прибутку, ступінь досягнення якого оцінюється; БПфакт - фактичний обсяг отриманого прибутку.

Інформаційною основою даного етапу аналізу є наступна додаткова інформація:

· для розрахунку мінімального прибутку - середньоринкова ставка капіталізації коштів на фінансовому ринку, середня за період, що аналізується;

· для розрахунку нормального прибутку середньогалузевий рівень прибутковості обороту або активів, середній за період, що аналізується.

На третьому етапі роботи визначається обсяг формування чистого прибутку, який залишається в розпорядженні підприємства після сплати податків та інших обов¢язкових платежів з прибутку; аналізуються абсолютні та відносні зміни в обсягах його формування.

Взаємозв¢язок між балансовим (БП) і чистим прибутком (ЧП) підприємства відображає наступна модель (3.12):

ЧП =

БП×(100-П)

, (3.12)

100

Перейти на сторінку: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Читайте більше

Основи роботи органів Пенсійного фонду України на прикладі його управління в Великоновосілківському районі
Найважливішою функцією держави є пенсійне забезпечення населення, яке забезпечується шляхом надання соціальних послуг населенню. Тому об’єктом дослідження є діяльність УПФУ в Великоновосілківському районі. Мета професійного тренінгу - це застосувати теоретичні знання, які були отримані ...

Особливості системи податкових пільг в оподаткуванні доходів фізичних осіб
Система оподаткування доходів фізичних осіб є регулятором взаємовідносин між державою та громадянами - платниками податків. В умовах соціальної диференціації населення, що об’єктивно супроводжує функціонування економіки на ринкових засадах, особливої гостроти набувають питання, пов’язані ...